Manjaro 15.12 Kurulumu

Geçtiğimiz Aralık 23 de Manjaro 15.12 sürümünün duyurulması ile birlikte oldukça güzel işlere de imza atıldı. LTS kernel kullanımı, Arch linuxu kurulum aşamasında kolaylaştırması açısından oldukça önemli bir yere sahip ayrıca sizi bir takım uğraşlardan kurtarmakta ve diğer dağıtımlar gibi kolaylıkla kurarak pacman ailesine katılımınızı hızlandırmaktadır.

Resmi sitesinden aklınıza yadan masaüstü ekipmanı ile beraber sistemin kurulum dosyalarını indiriyorsunuz.Daha sonra herhangi bir USB bellek içerisine(Microsoftun USB bellekleri önerilmez) aşağıdaki komut aracılığı ile yazdırma işlemimizi yapıyoruz.

    dd if=/home/mertcan/Desktop/manjaro-xfce-15.12-x86_64.iso of=/dev/sdb

Biraz bekledikten sonra USB belleğimiz hazır hale geliyor.Ardından sistemimizde gerekli yedeklemeyi yaptıysak yada bilgileri gözden çıkarttıysak USB yi takıyoruz.Kurulum aşamasına direk geçiyoruz.

manjaroloading

Boot ettikten sonra direk olarak karşımıza şu şekilde bir ekran gelecek kurulumu bu ekran sayesinde yapacağız kısacası grafiksel bir şekilde arch kurmuş olacağız

install1

3 Adet kurulum tipi göreceksiniz bunlardan 2 si bizim işimize yaramayacak.Bunlar ise şu şekilde

  • İnstall Cli(komut satırı ile)
  • İnstall Calamares(beta süreci önerilmez)

Geriye 1 adet seçenek kalıyor zaten oda İnstall Manjaro bu seçeneği seçtikten sonra bize dili seçmemiz için bir ekrana yönlendirecek.Türk olduğumuz için haliyle Türkçeyi seçiyoruz

install2

Bizden bölge seçmemizi isteyecek Kıbrıs ve Türkiye seçenekleri olacak buradan Türkiyeyi seçiyoruz.

install3

Saat ve zaman dilimi ayarlamalarını gerçekleştiriyoruz.

install4

Klavyemizin dil seçimini yapıyoruz.Tuş takımlarımızda sıkıntı olmasını istemeyiz.

install5

Sistemimiz kurulacak olan özelliklerin neler olması gerektiğini belirten ekranımıza geldik

install7

Sıra geldi disk yapılandırma kısmına burada şifreli veya şifresiz olarak 2 seçenek bulunuyor ayrıca ev dizinini şifreleyebilirsiniz de Bunun dışında kendi özel yapılandırmanızı yapabilirsiniz.

install8

LVM işaretleyip şifreli kuruluma geçerseniz.Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak buradan şifrelenecek olan diski seçiyorsunuz ardından şifrenizi giriyorsunuz.Şifreleme işlemi Manjaronun bu sürümünde pek önerilmese sorunsuz bir şekilde kurulumu gerçekleştirmeyi başardım eğer bir takım hatalar alırsanız kurulumu baştan başlatıp şifresiz bir şekilde kurulumu devam ettirmeniz önerilir.

install9encrypted

Eğer ki normal kurulum yapmak istiyorsanız da şu şekilde bir ekran sizi bekliyor olacak yani şifre kısmı niye kapalı diye telaş etmeyin.

install9norma

Disk yapılandırmasını yaparken her iki kurulumda da LVM seçebilirsiniz bu disklerin kolay yönetimini sağlayacağı için işinize oldukça yarayacak.diski daha efektif olarak kullanabileceksiniz.Bu aşamadan sonra karşınıza şu şekilde bir ekran çıkacak

manjarohostname

Bilgileri eksiksiz bir şekilde dolduruyorsunuz.Mümkün olduğunca Türkçe karakter kullanmamaya çalışın.kimi zaman hata verdiğini gözlemlediğim için ileri ki zamanlarda sıkıntı çekmeyin.Tüm bu aşamaları kolaylıkla geçtikten sonra ise sizi aşağıdaki gibi bir ekran karşılayacak ve kurulumunuz başlamış olacak kısa bir süre sonunda sisteminiz hazır hale getirilecek kurulum bittikten sonra USB yi sisteminizden çıkartmayı unutmayınız.

install10final

Artık Manjaro 15.12 sisteminize kurulmuş oldu gönül rahatlığı ile sisteminizi kullanabilirsiniz.Hayırlı olması dileklerimle

Share this article
Shareable URL
Prev Post

En iyi 3 Stress Test Aracı

Next Post

Manjaro DNSCrypt ve Dnsmasq Kurulumu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Read next
0
Share