Manjaro 15.12 Kurulumu

Geçtiğimiz Aralık 23 de Manjaro 15.12 sürümünün duyurulması ile birlikte oldukça güzel işlere de imza atıldı. LTS kernel kullanımı, Arch linuxu kurulum aşamasında kolaylaştırması açısından oldukça önemli bir yere sahip ayrıca sizi bir takım uğraşlardan kurtarmakta ve diğer dağıtımlar gibi kolaylıkla kurarak pacman ailesine katılımınızı hızlandırmaktadır.

Resmi sitesinden aklınıza yadan masaüstü ekipmanı ile beraber sistemin kurulum dosyalarını indiriyorsunuz.Daha sonra herhangi bir USB bellek içerisine(Microsoftun USB bellekleri önerilmez) aşağıdaki komut aracılığı ile yazdırma işlemimizi yapıyoruz.

    dd if=/home/mertcan/Desktop/manjaro-xfce-15.12-x86_64.iso of=/dev/sdb

Biraz bekledikten sonra USB belleğimiz hazır hale geliyor.Ardından sistemimizde gerekli yedeklemeyi yaptıysak yada bilgileri gözden çıkarttıysak USB yi takıyoruz.Kurulum aşamasına direk geçiyoruz.

manjaroloadingPin

Boot ettikten sonra direk olarak karşımıza şu şekilde bir ekran gelecek kurulumu bu ekran sayesinde yapacağız kısacası grafiksel bir şekilde arch kurmuş olacağız

install1Pin

3 Adet kurulum tipi göreceksiniz bunlardan 2 si bizim işimize yaramayacak.Bunlar ise şu şekilde

  • İnstall Cli(komut satırı ile)
  • İnstall Calamares(beta süreci önerilmez)

Geriye 1 adet seçenek kalıyor zaten oda İnstall Manjaro bu seçeneği seçtikten sonra bize dili seçmemiz için bir ekrana yönlendirecek.Türk olduğumuz için haliyle Türkçeyi seçiyoruz

install2Pin

Bizden bölge seçmemizi isteyecek Kıbrıs ve Türkiye seçenekleri olacak buradan Türkiyeyi seçiyoruz.

install3Pin

Saat ve zaman dilimi ayarlamalarını gerçekleştiriyoruz.

install4Pin

Klavyemizin dil seçimini yapıyoruz.Tuş takımlarımızda sıkıntı olmasını istemeyiz.

install5Pin

Sistemimiz kurulacak olan özelliklerin neler olması gerektiğini belirten ekranımıza geldik

install7Pin

Sıra geldi disk yapılandırma kısmına burada şifreli veya şifresiz olarak 2 seçenek bulunuyor ayrıca ev dizinini şifreleyebilirsiniz de Bunun dışında kendi özel yapılandırmanızı yapabilirsiniz.

install8Pin

LVM işaretleyip şifreli kuruluma geçerseniz.Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak buradan şifrelenecek olan diski seçiyorsunuz ardından şifrenizi giriyorsunuz.Şifreleme işlemi Manjaronun bu sürümünde pek önerilmese sorunsuz bir şekilde kurulumu gerçekleştirmeyi başardım eğer bir takım hatalar alırsanız kurulumu baştan başlatıp şifresiz bir şekilde kurulumu devam ettirmeniz önerilir.

install9encryptedPin

Eğer ki normal kurulum yapmak istiyorsanız da şu şekilde bir ekran sizi bekliyor olacak yani şifre kısmı niye kapalı diye telaş etmeyin.

install9normaPin

Disk yapılandırmasını yaparken her iki kurulumda da LVM seçebilirsiniz bu disklerin kolay yönetimini sağlayacağı için işinize oldukça yarayacak.diski daha efektif olarak kullanabileceksiniz.Bu aşamadan sonra karşınıza şu şekilde bir ekran çıkacak

manjarohostnamePin

Bilgileri eksiksiz bir şekilde dolduruyorsunuz.Mümkün olduğunca Türkçe karakter kullanmamaya çalışın.kimi zaman hata verdiğini gözlemlediğim için ileri ki zamanlarda sıkıntı çekmeyin.Tüm bu aşamaları kolaylıkla geçtikten sonra ise sizi aşağıdaki gibi bir ekran karşılayacak ve kurulumunuz başlamış olacak kısa bir süre sonunda sisteminiz hazır hale getirilecek kurulum bittikten sonra USB yi sisteminizden çıkartmayı unutmayınız.

install10finalPin

Artık Manjaro 15.12 sisteminize kurulmuş oldu gönül rahatlığı ile sisteminizi kullanabilirsiniz.Hayırlı olması dileklerimle

Sistem Uzmanı, Linux Hacısı, El-Kernel

Yorum yapın