August 21, 2015

Ana Sayfa >> Windows >> MacType ile Windows'da Font Manipulation

MacType ile Windows'da Font Manipulation

MacType keşfedeli sanırım yaklaşık 14 saat oluyor dün gece tam bilgisayarı kapatırken fark ettim MacOSX deki GDI yi Windows da nasıl kullanırız diye düşünüyordum bir kaç kütüphane ve uygulama gördüm ancak güncel değillerdi en sonda bu MacType adında programı buldum.Uygulama Mac fontlarını Windows sistemlerde kullanmamız için geliştirilmiş ama istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz CSS yazar gibi font ayarlarını yapabilirsiniz.Uygulamayı geliştiren arkadaş şuanda ne yapıyor yada ne zaman tekrar uygulamayı günceller bilemiyorum ancak uygulamada otomatik güncelleme özelliği mevcut

Uygulamayı ben son sürümünü buldum 2014 tarihinde güncellenmiş.Aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

MacType İndirmek İçin Tıklayın

İndirdiğiniz uygulamayı yönetici olarak kuruyorsunuz tabi kurulum esnasında her şey  Çince  olacak bunu siz bir güzel English diye seçerek düzeltin.Kurulumu İngilizce olarak tamamlayın.

mactypegorsel1

Buradan etkileşimli modu yani uyumluluk modunu aktif edelim bazı programlarda sıkıntı çıkmaması için bunu seçiyoruz siz Manual olanı da seçebilirsiniz her açtığınızda fontların değişik gözükmesini istemeyebilirsiniz. Next diyip ilerlediğimizde ise fontların ve ekran tiplerini seçeceğimiz bir ekran gelecek Default seçiyoruz.

mactypegorsel2

Bu ekranda seçip finish dedikten sonra işlemleriniz sonuçlanıyor.Bilgisayarınıza bir kereye mahsus reset attık dan sonrada artık mac fontlarını kullanabilirsiniz yada istediğiniz bir fontu özelleştirebilirsiniz.

Bu işlemlerden sonra tüm uygulamalarda fontlar değişecek fazla bir ayar yapmanıza gerek yok bir tek chrome de fontlar değişmeyecek çünkü chrome da  DirectWrite denen bir özellik kapalı geliyor bunu açmamız lazım eski sürümlerde olsa idi chrome de baya uğraşacaktık ama 38 ve üstü sürümlerde bu özellik var.

chrome://flags/#disable-direct-write

yukarıdaki komutu direk olarak chrome tarayıcısına yapıştırın gelen yerden Etkinleştir e basın chromeyi yeniden başlattıktan sonra ayarlarınız aktif olacak ve yeni fontunuz ile chrome kullanabileceksiniz.


Mertcan GÖKGÖZ Hakkında

Mertcan GÖKGÖZ Yönetim Bilişim Sistemleri Mezunu, Linux Hacısı, Ağ Yöneticisi, Araştırmacı, Yazılımcı, Güzel İnsan


Bir şeyler bu yazıda doğru ya da eksik değil mi? Düzenleyin ve pull request OluşturunYorumlar