August 24, 2013

Ana Sayfa >> Guvenlik >> Kullanılan wordpress versiyonunun gizlenmesi

Kullanılan wordpress versiyonunun gizlenmesi

Merhaba arkadaşlar bu makalemizde size kullandığınız wordpress versiyonunu nasıl gizliyeceğinizi göstereceğim bunu niye yapıyoruz diye soruyorsanız güvenlik açısından gereklidir saldırgan sitemizde exploit denemeleri yapmak isteyecektir.Bu tip saldırılardan bir nebze korunmak için ve saldırganı biraz daha uğraştırmak için kullanmış olduğunuz wordpress versiyonunu gizlememiz gerekmektedir.Bu işlem yapıldıktan sonra versiyonu size dahil gözükmeyecek ve saldırganlardan kolaylıkla kurtulmuş olacaksınız.

Yapmanız gerekenler wp-content dosyası içerisinde temanızda bulunan functions.php klasörümüzü gereken bilgileri eklememizdir.

function wptao_disable_version_info() { return ''; }
add_filter('the_generator', 'wptao_disable_version_info');

yukarıdaki kodları functions.php dosyasına <?php den hemen sonra eklemeniz ve kayıt edip çıkmanızdır. Bu işlemleri yaptıktan sonra web sitenizde kullanmış olduğunuz wordpress versiyonu asla gözükmeyecektir.

Dipnot: bazı paralı temalarda functions.php klasörü ioncube aracılığıyla şifrelenmiş olacaktır.Hal böyle olunca yukarıdaki kodları ekliyemeyeceğiniz anlamına gelmektedir.eklemek isterseniz de temanızı düzenleyen ile iletişime geçiniz


Mertcan GÖKGÖZ Hakkında

Mertcan GÖKGÖZ Yönetim Bilişim Sistemleri Mezunu, Linux Hacısı, Ağ Yöneticisi, Araştırmacı, Yazılımcı, Güzel İnsan


Bir şeyler bu yazıda doğru ya da eksik değil mi? Düzenleyin ve pull request OluşturunYorumlar