Rehberler

Kendinize Ait Bir Outline VPN Server Kurmak

7 Temmuz 2018

Kendinize Ait Bir Outline VPN Server Kurmak

Outline VPN, Jigsaw tarafından oluşturulan yeni açık kaynak kodlu VPN projesi’dir. OpenVPN’den çok daha basit olan Outline teknoloji olarak Shadowsocks proxy hizmetinden yararlanıyor, inanılmaz derecede hızlı, kurulumu kolay bir VPN deneyimi sunuyor.

Jigsaw Nedir?

Aslında Outline VPN, Alphabet firmasının çatısı altında bulunan bir firmadır. Bildiğiniz gibi Alphabet girişimleri destekler Jigsaw’da onlardan sadece bir tanesidir. Ana hatları ile Jigsaw’ın oluşturduğu, VPN’leri yalnızca güvenli değil, aynı zamanda kurulumu da basitleştirmeyi amaçlamış. Sistem yöneticisi olmasanız bile oldukça kolay bir şekilde kurabiliyorsunuz. (Bizim ekmeğimize taş koyuyor)

Outline Server Kurulumu

Kuruluma başlamadan önce Jigsaw’ın mottosundan bahsetmem gerekiyor.

Gazetecilerin, araştırma konularına, kaynaklarla iletişim kurmasına ve haberleri raporlamak için bilgiye güvenli bir şekilde erişmeleri gerekiyor. Outline, haber kuruluşlarının kendi sunucularında sanal özel ağ (VPN) kurmasını kolaylaştırıyor. Bu, haber kuruluşlarına daha güvenli erişim sağlama ve iletişimini özel tutma imkanı verir.

Haydi şimdi kurulum zamanı makineniz mümkünse Debian 9 olsun. Yada herhangi bir Ubuntu 16.04 makinede olabilir. Biz kurulumu olabildiğince minimal bir şekilde yapacağız. Ama adamlar yapıyı öyle bir kurmuş ki Outline Manager denen uygulamaya eninde bile olmasa sonunda ihtiyacımız oluyor.

Öne çıkan özellikler

 • Tüm sunucuyu kaplamaz Docker üzerinde koşar.
 • Tek bir komut ile çalışmaya başlar.
 • Güncelleştirmeleri otomatik olarak kendisi yapar.
 • Sunucu üzerinden başka uygulamalarda çalıştırabilirsiniz.

İlk önce makineye kurulumlar’a başlamadan docker kurmamız gerekiyor. Bunun için aşağıdaki yönergeleri takip edebilirsiniz.

apt install curl sudo
sudo curl -sS https://get.docker.com/ | sh

Kurulum tamamlandıktan hemen sonra aşağıdaki parametre yardımı ile kurulumun sunucu tarafında kurulumları tamamlıyoruz.

sudo wget -qO- https://raw.githubusercontent.com/Jigsaw-Code/outline-server/master/src/server_manager/install_scripts/install_server.sh | bash

Gelelim bana göre en külfet kısma, burada makinemize Outline Manager adında tamamen electron ile yapılmış. Kurulumu kolay ama kaldırması zor bir uygulamayı sistemimize dahil ediyoruz.(Maalesef)

İlk kez karşılaştığımızda aşağıdaki ekran bizi bekliyor.

outline vpn gorsel 1.PNG s

Koşulları kabul ediyor musunuz? kullanabilmeniz için etmeniz gerekiyor ama okumadan Ok demeyin yoksa aşağıdaki durumlara düşmeyin.

babani yalayacagiz kullanici sozlesmesi

Hee unutmadan, her şeyin bir bedeli vardır. Bu servisi kullanıyorsanız Jigsaw’a bir takım bilgilerinizi kullandıracaksınız.(Anonim olsa bile) Bunların tam listesine ulaşmak için tıklayın.

Okuma işleminiz bittiyse ve hala kurulumu tamamlamak istiyorsanız aşağıdaki yönergeleri takip etmeye devam edin. Uygulamada ana ekrandan hemen sonra sağlayıcıların olduğu bir ekran karşılar sizi bu ekranın en aşağısına ineceksiniz. Get Started demeniz gerekiyor.

outline vpn gorsel 2.PNG s

Kurulumda tamamlanan bir anahtarı girmemiz gerekiyor. Süslü parantez ile birlikte gireceğinizi unutmayın. Terminal ekranında yeşil yeşil olan satırlardan bahsediyorum.

outline vpn gorsel 3.PNG s

Hemen ardından uygulama makineye bağlanacak birkaç ufak ayarlama yapacak makineyi de ekranda göreceksiniz. Siz makinenize isim verebilirsiniz. Ben ön tanımlı olan neyse onu bıraktım. Get Connected butonunu görüyorsunuz ya heh işte ona tıklamanız gerekiyor.

outline vpn gorsel 4.PNG s

Tek tıklama ile beyfendi bağlantı kurmadığı için Connect This Device butonuna tıklamanızı isteyecek.

outline vpn gorsel 5.PNG s

Ardından size bir alan çıkacak bu alan size Outline Client uygulaması aracılığı ile bağlanmanızı sağlayacak bir anahtar sunacak bu anahtarı not alsanız iyi olur zira bağlantıyı bununla sağlayacaksınız.

outline vpn gorsel 6.PNG s

Bu anahtarın tam hali aşağıdaki gibi ve bir takım parametreleri içeriyor.

ss://[email protected]:8493/?outline=1

Kurduğunuz makineye arkadaşlarınızı da dahil etmek isterseniz. Add Key yönergesini takip ederek bir anahtar oluşturun. Share butonuna basarak da aşağıdaki alana ulaşın.

outline vpn gorsel 7.PNG s

Sonuç olarak size arkadaşınıza paylaşa bilesiniz diye aşağıdaki gibi uzunca bir kaç satır verecek. Arkadaşlarınıza bunu atarak gereken işlemleri yapmalarını sağlayabilirsiniz.

You’re invited to connect to my Outline server. Use it to access the open internet, no matter where you are. Follow the instructions on your invitation link below to download the Outline App and get connected.

https://s3.amazonaws.com/outline-vpn/index.html#/invite/ss%3A%2F%2FY2hhY2hhMjAtaWV0Zi1wb2x5MTMwNTppc0NDSHJKNjNOSlE%3D%4024.35.156.201%3A9761%2F%3Foutline%3D1

-----

Having trouble accessing the invitation link?

Copy your access key: ss://[email protected]:9761/?outline=1
Follow our invitation instructions on GitHub: https://github.com/Jigsaw-Code/outline-client/blob/master/docs/invitation-instructions.md

Gelelim, elektron ile yazılmış ve makinenizin bağlanmasını sağlayacak olan client uygulamasında yapılacaklara aşağıdaki gibi bir ekran karşılayacak sizi. Yukarıdaki karikatüre dönüp tekrar bir göz atabilirsiniz.

outline client gorsel 1.PNG s

Ardından size yukarıda vermiş olduğu anahtarı kopyalıyoruz. Otomatik olarak ekranda siz kopyaladığınız anda belirecek zaten yapıştırmanız’a gerek yok.

outline client gorsel 2.PNG s

Artık VPN bağlantımızı sağlayacak elektron ürünü uygulamamız. Başarılı bir şekilde yapılandırıldı ve artık bağlantı kurmaya hazır. Bu aşamada makineye bir kaç kez bağlantı isteği atabilirsiniz. Çünkü ilk başta tek istek ile bağlandığını görmedim. Bir kaç kez daha deneyebilirsiniz. Key hatası verecektir. Aldırış etmeden devam edin.

outline client gorsel 3.PNG s

Çok sayıda denemeden sonra hiçbir şekilde bağlantı kurulamaz ise Outline VPN sunucunuz da güvenlik duvarları ayarlarınızı kontrol edin. 1024 ile 65535 aralığındaki tüm portlara izin vermeyi unutmayın. Bunun port tarama ataklarına karşı sunucusu etkisiz kılabileceğini de unutmayın.

Ama benden size ufak bir tavsiye. Gizlilik ihtiyacınız varsa bu uygulamayı kesinlikle kullanmayın. Bu kadar zahmetle uğraşmak yerine burada yer alan ucuz VPN hizmetlerine göz atabilirsiniz.

Sistem Uzmanı, Linux Hacısı, El-Kernel
5 Comments
 1. Şahin Belboyu

  Merhaba , kurup bağlanması gerçekten kolay DA , VPN'den çıkmak istediğimde ne yapacağım? Programı kapatıyorum olmuyor, halen bağlı kallıyor. Quit / Exit / Disconnect gibi bir seçenek de göremiyorum. Kısacası VPN'i kapatmak istediğimizde ne yapmalıyız?

  • Mertcan GÖKGÖZ

   Get Connected alanında gözükmesi gerekiyor, yeni bir güncelleme çıktı ise alanı değişmiş olabilir. Ayarlar alana alınmış olabilir.

 2. Derman

  Yazınızı başarılı buldum. Tesekkurler

 3. Kaan

  Merhabalar Üstadım, Kurulum yaptım. Emeğine sağlık. Lakin şöyle bir sorunla karşılaştım. Speedtest sonuçlarında herhangi bir hız sorunu yok iken, web sayfalarına erişmek istediğin zaman bir bekleme yapıp daha sonra bağlanıyor. Bu bekleme bazen can sıkıcı olabiliyor. Atladığım bir şey mi var? Yoksa outline in karakteristlik özelliğimi? Teşekkürler.

  • Mertcan GÖKGÖZ

   Sistemde kullanılan DNS, VPN sunucusunun bulunduğu sağlayıcının network durumu bu soruna neden olabilir. Büyük ihtimal ile DNS sunucusundan kaynaklanıyor. Değiştirirseniz durum iyileşecektir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir