September 16, 2013

Ana Sayfa >> Linux >> ISPConfig 3 DNS Ayarları

ISPConfig 3 DNS Ayarları

Beklide hepinize en zor gelen ispconfig 3 de dns ayarlarıdır ama bu ayar sanıldığı kadar zor değil çünkü ispconfig 3 ün kolay anlaşılır arayüzü sayesinde bu sorunu kolaylıkla çözeceğiz ve kendi NS kayıtlarımız ile sitemizi yayınlayabileceğiz oluşturduğumuz bu ana ns kaydı ile aynı server üzerinde barınan diğer sitelere de kendi NS kaydımızı oluşturmuş olacağız.

Öncelikle panelimize aşağıdaki port numarası ile bağlanıyoruz.

http://www.siteadiniz.com:8080

modüller sekmesinden DNS seçiyoruz ve devam ediyoruz.

ispdnsayarlari

Açılacak olan panelden Sol köşede “Add DNS-Zone” linkine tıklıyoruz.

ispconfigcnsayarlari

karşımıza dns ayarlayabileceğimiz yer geliyor bu kısmı dns kaydı oluşturmak istediğiniz domaine göre ayarlamanız gerekmektedir.

ispconfig3dnsayarleri

gereken yerleri dolduruyoruz ve oluşturuyoruz.burada herkesin unuttuğu bir şey var bu bilgileri oluşunca DNS kayıtları tamamlandı sanmayın NS1 ve NS2 için A Kaydı oluşturmamız gerekiyor.Panelden domaini seçiyoruz.

configayarlari1

DNS Zone ayarlarına giriyoruz buradan “Records” kısmına giriş yapıyoruz. 2 Adet NSler için A Kaydı Mail kullanıcaksakda 1 adet CNAME oluşturmamız gerekiyor ben mail kullanmayacağımdan dolayı sadece NSleri oluşturmayı seçtim

configayarlari2

DNS Zone nizin böyle gözükmesi gerekiyor A kaydı eklerden gereken yerleri doğru bir şekilde girmeniz gerekmektedir.

Bundan sonrası ise domain’i aldığınız firmada A kaydı oluşturmanız gerekmektedir tekrardan.Ben bu örnek için godaddy kullandım siteye giriş yapacak domain yönetim yerine geliyoruz. Buradan da “DNS Zone File”  kısmına giriş yapmamız gerekiyor.  “Edit” diyerek kayıtlarımızı oluşturmaya başlayalım.

2 Adet A kaydı oluşturmamız gerekiyor bunlardan ilki NS1 ikincisi NS2 ve ip adresi de sunucunuzun ip adresi yani root sunucunun ip adresi olmalıdır.

config3ayarlari3

godaddy de hostname oluşturmamız gerekmektedir ki işlemimizin en son aşaması

ispconfig3dnsayarlari22

yukarıdaki gibi ayarları yapınız.(ip adresiniz ana server ip si)sonrasında kayıt edip DNSlerin oturmasını bekliyoruz.Ve evet sonunda DNS lerimizin kaydı oturdu(yaklaşık 1 saat ile 24 saat alırken ilk kez girdiğim için hemen aldı ama tam oturması 24 saat)

ispconfigdnsayarlarison

hepsinden emin olmak için dig komutu verelim

ispconfig3dnsayarlaritest

evet çıkan sonuca bakıyoruz root serverimizin ipsi çıkıyor işlem tamamlandı…


Mertcan GÖKGÖZ Hakkında

Mertcan GÖKGÖZ Yönetim Bilişim Sistemleri Mezunu, Linux Hacısı, Ağ Yöneticisi, Araştırmacı, Yazılımcı, Güzel İnsan


Bir şeyler bu yazıda doğru ya da eksik değil mi? Düzenleyin ve pull request OluşturunYorumlar