ISPConfig 3 DNS Ayarları

Beklide hepinize en zor gelen ispconfig 3 de dns ayarlarıdır ama bu ayar sanıldığı kadar zor değil çünkü ispconfig 3 ün kolay anlaşılır arayüzü sayesinde bu sorunu kolaylıkla çözeceğiz ve kendi NS kayıtlarımız ile sitemizi yayınlayabileceğiz oluşturduğumuz bu ana ns kaydı ile aynı server üzerinde barınan diğer sitelere de kendi NS kaydımızı oluşturmuş olacağız.

Öncelikle panelimize aşağıdaki port numarası ile bağlanıyoruz.


modüller sekmesinden DNS seçiyoruz ve devam ediyoruz.

ispdnsayarlari1

Açılacak olan panelden Sol köşede “Add DNS-Zone” linkine tıklıyoruz.

ispconfigcnsayarlari-1024x3831

karşımıza dns ayarlayabileceğimiz yer geliyor bu kısmı dns kaydı oluşturmak istediğiniz domaine göre ayarlamanız gerekmektedir.

ispconfig3dnsayarleri1

gereken yerleri dolduruyoruz ve oluşturuyoruz.burada herkesin unuttuğu bir şey var bu bilgileri oluşunca DNS kayıtları tamamlandı sanmayın NS1 ve NS2 için A Kaydı oluşturmamız gerekiyor.Panelden domaini seçiyoruz.

configayarlari11

DNS Zone ayarlarına giriyoruz buradan “Records” kısmına giriş yapıyoruz. 2 Adet NSler için A Kaydı Mail kullanıcaksakda 1 adet CNAME oluşturmamız gerekiyor ben mail kullanmayacağımdan dolayı sadece NSleri oluşturmayı seçtim

configayarlari21

DNS Zone nizin böyle gözükmesi gerekiyor A kaydı eklerden gereken yerleri doğru bir şekilde girmeniz gerekmektedir.

Bundan sonrası ise domain’i aldığınız firmada A kaydı oluşturmanız gerekmektedir tekrardan.Ben bu örnek için godaddy kullandım siteye giriş yapacak domain yönetim yerine geliyoruz. Buradan da “DNS Zone File”  kısmına giriş yapmamız gerekiyor.  “Edit” diyerek kayıtlarımızı oluşturmaya başlayalım.

2 Adet A kaydı oluşturmamız gerekiyor bunlardan ilki NS1 ikincisi NS2 ve ip adresi de sunucunuzun ip adresi yani root sunucunun ip adresi olmalıdır.

config3ayarlari3-1024x2711

godaddy de hostname oluşturmamız gerekmektedir ki işlemimizin en son aşaması

ispconfig3dnsayarlari22-1024x5671

yukarıdaki gibi ayarları yapınız.(ip adresiniz ana server ip si)sonrasında kayıt edip DNSlerin oturmasını bekliyoruz.Ve evet sonunda DNS lerimizin kaydı oturdu(yaklaşık 1 saat ile 24 saat alırken ilk kez girdiğim için hemen aldı ama tam oturması 24 saat)

ispconfigdnsayarlarison1

hepsinden emin olmak için dig komutu verelim

ispconfig3dnsayarlaritest1

evet çıkan sonuca bakıyoruz root serverimizin ipsi çıkıyor işlem tamamlandı…

Share this article
Shareable URL
Prev Post

Debian Üzerine ISPConfig 3 Kurulumu

Next Post

Günümüzde Bilgisayar Ve İnternet Kullanımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Read next
0
Share