İşlemci Üretiminde Wafer Nedir ?

Wafer Elektronik cihaz parçaları arasında şüphesiz en zor ve zahmetli olarak üretilebilen donanım parçası olarak nitelendirilebilinecek işlemciler, pek çok farklı süreçten geçerek ana kart ya da ekran kartları ile bütünleşmeye hazır hale gelebilmektedirler.

Central Processing Unit yada Graphics Processing Unit öğesinin üretim sürecinde ham maddenin kusursuz bir disk şeklinde kesilerek plakaya haline getirilmiş yapısı olarak nitelendirilen bilinecek olan Wafer , daha sonrasında uygun boyutlarda kesilerek arzu edilen CPU ya da GPU’yu oluşturmaktadır. Söz konusu donanımların özelliklerinde Nanometre ve Milimetre cinsinden ifade edilen değerler bulunurken, Milimetre cinsi değeri Wafer çapını belirtmektedir.

wafergorsel1Pin

Söz konusu yapıları üreten tesislerin kaç milimetrelik Wafer üretmek üzere hazırlandıklarına göre isimlendirilmeleri mümkün olurken, ne kadar yüksek değerlere çıkılır ise üretim kalitesi ve miktarı o denli başarılı olmaktadır.

Intel yonga setleri bu alanda şu an dünyanın en güçlü ve kaliteli öğeleri iken, firmanın en büyük rakibi AMD de çalışmalarını sürdürerek rakibinin başarısına en azından ortak olmaya gayret göstermektedir.

YouTube video

Sistem Uzmanı, Linux Hacısı, El-Kernel

Yorum yapın