İnternet Ölçüm Ağına Giriş 101, Atlas RIPE Nedir?

RIPE NCC şimdiye kadar yapılmış en büyük İnternet ölçüm ağını inşa ediyor. RIPE Atlas, İnternet bağlantısını ve ulaşılabilirliğini ölçen, İnternet’in gerçek zamanlı olarak eşi görülmemiş bir şekilde anlaşılmasını sağlayan küresel bir prob ağı kullanmaktadır.

RIPE, bir ağa bağlanabilen ve RIPE bulutuna ölçüm bilgisi gönderen bir probla ilgilenen herkese bu bilgileri sağlar.

Bu ağa dahil olan insanlar küresel internet ölçüm ağına direk olarak bağlı olurlar. Ölçümlerin yapılmasına yardım ederler, aynı zamanda kendi ölçümlerini gerçekleştirerek ağa katkı sağlarlar.

Atlas Ripe NCC

Ripe tarafından size gönderilen ufak bir cihaz ile işleme başlanır. Proje v3 sürümünde olduğu için Tp-Link MR3020 model bir network cihazı tarafınıza hiçbir ücret beklenmeden gönderilir

atlas-ripe-gorsel1-kutu-iciPin

Kutu içeriğinde yukarıda ki görselde de görebileceğiniz gibi

 • 1 Adet TP-Link MR3020
 • 1 Adet Cat 5 ethernet kablosu
 • 1 Adet USB Type B kablo
 • ID ve Bilgilerinizi içeren bir kağıt

İle birlikte gelir. Bu cihazın kullanımı oldukça basittir. Tek yapmanız gereken size verilen bilgiler ile birlikte probunuzu kayıt etmeniz.

Probe Kayıt İçin ise cihaz ile birlikte gelen bilgileri aşağıdaki alanlara girmek tabi bunu yapmadan hemen önce size gönderilen probe cihazını networkünüze dahil etmeli ve çalışır duruma getirmelisiniz.

atlas-probe-kayitPin

MAC Adress yazan kısımda size gönderilen cihaz üzerinde yer alan ve C0:25 ile başlayan TP-Link üretici kodlu bilgiyi sisteme girmeniz. Bu işlemleri tamamladıktan sonra sistem sizin cihazınızı otomatik olarak tanıyacak ve site üzerindeki panelinizden görebileceksiniz.

Ardından kullanmaya başladığınızda panelinizde aşağıdaki gibi grafikler oluşmaya başlayacak. Sistem olabildiğinde açık tutarak internet ölçüm ağına katkı sağlayabilirsiniz.

atlas-ripe-probe-grafiklerPin

Atlas ripe ağına nasıl katılabilirim?

Türkiye üzerinde probe sayısı oldukça az olduğu için isteyen tüm herkese cihaz gönderilmektedir. Yapmanız gereken ise Apply for a probe linkini kullanmak

Unutmamanız gereken en büyük noktalardan bir tanesi kayıt sırasında size sorulan AS numaranızı doğru girmeniz. Bu kullandığınız servis sağlayıcısını tanımlayan bir bilgidir. Bu bilgiyi BGP.he.net sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz.

Her kullanıcı sadece 1 adet probe talep etme hakkına sahiptir. Birden fazla talepler dikkate alınmayacaktır.

atlas-probe-istek-sayfasiPin

Ayrıca cihazı alamayacağını düşünen arkadaşlar benimle iletişime geçerek cihazı talep edebilirler. (RIPE’nin talep ettiği bilgiler ile birlikte)

Cihazın tarafınız için ayrıldığı bilgisi ile birlikte gelen kargolandı maili ile size ulaşması gümrüğün durumuna göre değişmekte olup ortalama 42 gün içerisinde gelmektedir. Posta kutunuzu her daim kontrol etmeyi unutmayın.

dipnot: Gümrüksüz olarak gelmektedir.

Testler için hangi bilgileri kullanır?

Genel olarak network testlerinde kullandıkları verileri toplamak için aşağıdaki protokol ve araçlardan faydalanırlar;

 • Ping
 • Traceroute
 • SSL
 • DNS
 • HTTP
 • NTP
 • MTR

Düzenli olarak sistem üzerinden testler gerçekleştirilerek, bilgiler toplanır. Bu bilgiler toplanırken internetiniz üzerinde maximum 6kbps bir bant genişliği kullanılır. Site üzerinden hız limiti uygulayabilirsiniz(önerilmez.)

Bunların dışında sistemin her zaman internete bağlı olması gerekmektedir. Ne kadar çok sisteme bağlı kalırsanız. Tarafınıza o kadar çok puan yüklenecektir. Bu puanlar ile sizde kendi network testlerinizi kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

atlas-ripe-storage-cihazPin

Güvenlimidir?

Evet. Cihaz sadece internet sitelerine yukarıdaki bilgileri toplamak amacı ile giriş yapar. Bu siteler ülkemizde engelli olabileceği gibi, izlemede yapılıyor olabilir.

Cihaz üzerinde sadece interneti kullanacak bir yapı bulunmaktadır. Hiçbir şekilde trafiğinizin bir kopyasını başka noktalara iletebilecek bir yapısı bulunmamaktadır.(mirroring yapılmaz)

Ayrıca cihaz tamamen encrypted bir yapıdadır. İçerisindeki yazılımı kolay kolay değiştiremez. Probe özelliklerinden mahrum bırakamazsınız.(iyi bir elektronikçi iseniz iş değişir)

Güzel günlerde görüşmek umuduyla, sağlıcakla kalın

Sistem Uzmanı, Linux Hacısı, El-Kernel

Yorum yapın