Hetzner Cloud

Hetzner Cloud Sunucu Üzerine Plesk Panel Nasıl Kurulur?3 min read

Eki 31, 2020 3 min

Hetzner Cloud Sunucu Üzerine Plesk Panel Nasıl Kurulur?3 min read

Okunur: 3 dakika

Öncelikle, Hetzner Bulut Konsolu‘na giriş yapın veya kaydolun, kaydolmak isterseniz referansım dan faydalanın ve 20 Euro tutarındaki kupon hesabınıza otomatik olarak tanımlansın.

Bir proje seçin, ardından “Server” ve ardından “Add Server” ye tıklayın. Sonraki sayfada, size uygun olan konumu seçebilirsiniz ben tercihen Nuremberg seçiyorum ama diğer konumlarda hiç fena değil.

Şimdi sıra işletim sistemi tercihine geldi bunun için Plesk tarafından desteklenen resmi bir ISO’ya ihtiyacınız olacak. En son yazılım gereksinimlerinin tümü Plesk sürüm notlarında yer alıyor, kurulum için bunlardan bir tanesini seçebilirsiniz. Ben her zaman Debian 10 seçiyorum.

hetzner cloud sunucu seçim ekranı, hetzner cloud datacenter seçimi

Ardından “Type” alanından sunucunun türünü seçin. Bu, “Standart”(CX serisi veya CPX serisi AMD) veya “Özel”(CCX) olabilir. Plesk donanım gereksinimlerine bağlı olarak her ikisinden birini seçebilirsiniz.

hetzner cloud sunucu tip seçimi, hetzner kaliteli sunucular, hetzner seçim

Özelleştirme ihtiyacı duymuyorsanız “Volume”, “Network”, “Additional features” ve “SSH Key” alanlarını dokunmadan olduğu gibi bırakabilirsiniz.

“Name” için doğrudan ana bilgisayar adını girmenizi tavsiye ederim FQDN destekli olmasına özen gösterin, örneğin: mars.mertcangokgoz.com.

Ardından “Create & Buy Now” tıklayın. Yaklaşık 20 saniye sonra, Hetzner’den sunucunuzun çalışır durumda olduğunu belirten bir e-posta alacaksınız SSH bağlantı bilgileriniz yer alacak. SSH Key tanımlaması yaptıysanız bu e-postayı almayacağınızı hatırlatırım.

Plesk Kurulumu

Zaten kayıtlı bir alan alanınız varsa ve bir DNS sunucusuna bağlıysa, IP’yi verilen alana yönlendirmelisiniz. Hetzner’dan aldığınız e-postayı açın ve mesajda bulunan kimlik bilgileriyle verilen IP’ye bağlanın. İlk girişte şifrenizi güvenlik sebebiyle değiştirmeniz gerekecek.

Bunları yaptıktan hemen sonra aşağıdaki işlemi gerçekleştirin.

sh <(curl https://autoinstall.plesk.com/one-click-installer || wget -O - https://autoinstall.plesk.com/one-click-installer)

Bu komut, sunucunuza Plesk‘i indirecek ve çalıştıracak. Artık setup dosyasındaki seçenekleri değiştirebilir veya sadece varsayılan ayarları kullanabilirsiniz. Kurulum sunucu özelliklerinize bağlı olarak yaklaşık 15 dakika sürecek. Kurulum tamamlandıktan sonra aşağıdaki gibi bir mesaj göreceksiniz.

 
                  Congratulations!
 
    The installation has been finished. Plesk is now running on your server.
 
    To complete the configuration process, browse either of URLs:
     * 
     * 
 
    Use the username 'admin' to log in. To log in as 'admin', use the 'plesk login' command.
    You can also log in as 'root' using your 'root' password.
 
    Use the 'plesk' command to manage the server. Run 'plesk help' for more info.
 
    Use the following commands to start and stop the Plesk web interface:
    'service psa start' and 'service psa stop' respectively.
 
    If you would like to migrate your subscriptions from other hosting panel
    or older Plesk version to this server, please check out our assistance
    options: https://www.plesk.com/professional-services/
 


The changes were applied successfully.

Şimdi, size verdiği URL ile kurulumu tamamlayın. Zaten bir lisansınız varsa, bunu tahsis edilen alana yapıştırabilirsiniz. Sadece Plesk‘i test etmek istiyorsanız, o sayfadaki “Tam özellikli bir deneme lisansıyla devam et” seçeneğini seçin.

hetzner cloud plesk kurulumu, plesk nasıl kurulur

Unutmayın ki Hetzner bulut sunucuları için Plesk lisansı sunmamaktadır. Robot üzerinden satın alabilir veya dışarıdan tedarik edebilirsiniz. “Enter Plesk” ile devam ediyorsunuz ve kurulum işleminin sonuçlanmasını bekliyoruz.

plesk enter, plesk initializing page, plesk ana kurulum ekranı, debian üzerine plesk kurulumu

Kurulum başarılı bir şekilde tamamlandı, artık Plesk kontrol panelini istediğiniz gibi kullanmakta özgürsünüz.

hetzner plesk ana ekran, cloud sunucu plesk kurulumu

Sistem Uzmanı, Linux Hacısı, El-Kernel