Headers and client library minor version Hatası

MariaDB kurdunuz herşey güzel giderken yedek almak istediniz ve karşınıza şunun gibi bir hata çıktıysa ki php tabanlı yedek alma uygulamalarında sıkça gözüken bir durumdur.Aşağıdaki adımı uygulayarak çözüme kavuşturabilirsiniz sorununuzu öncelikle SSH yardımı ile giriş yapıyorsuz sisteme sonrasında hatamıza bir bakıyoruz kütüphane hatası eksik birşeyler var diyoruz ve hemen google başına geçiyoruz arama yapıyoruz 4 farklı sonuç çıkacak ancak

WARNING: mysqli::real_connect(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:50541 Library:100017

ancak sorunu çözen yöntemimiz ise oldukça kısa olucak buna bende şaşırdım ilk başlarda ama yapacak birşey yoktu mysql driver kurmayı unutmuşuz ve kurduğumuzda sorunumuz gidiyor.

Öncelikle php sürümüne bakalım APİ sürümü önemli bizim için çünkü bu php tabanlı pek çok uygulama güncel sürüm istiyor ben kurduğumda sistemde

Client API header version => 5.1.45

Aslında PHP sürümümüz 5 ama APİ sürümü saçmalamış gelelim yapılacaklara diğer sistemlerde denemedim ama ubuntu tabanlı sisteminiz varsa ve siteniz bunda kurulu ise yada herhangi bir veritabanı işlemi yapıyorsanız aşağıdaki kurulum ile sorunu çözebilirsiniz.

sudo apt-get install build-essential
sudo apt-get install php5-mysqlnd

Burada MariaDB nin mysqlnd sürücülerini kurmuş oluyoruz ve sorunu kökten çözmüş oluyoruz. Kurulu olmaz ise bu şekilde bir uyarıda bulunacaktır işlemleriniz yarıda kesilebilir.

Sistem Uzmanı, Linux Hacısı, El-Kernel

Yorum yapın