Genel

Google Chrome üzerinde DNS Over HTTPS Nasıl Aktif Edilir?

30 Ağustos 2019 < 1 min read

Google Chrome üzerinde DNS Over HTTPS Nasıl Aktif Edilir?

Reading Time: < 1 minute

Bildiğiniz üzere CloudFlare sayesinde yeni teknolojileri öğrenip bilişim sistemlerimize entegre ediyor ve hayatımızın pek çok noktasında kullanıyoruz.

DNS over HTTPS‘de bunlardan biri olarak karşımıza çıkmıştı, uzun zamandırda irili ufaklı projelerde veya son kullanıcı sistemlerde kullanımına denk gelmiştik.

Şimdi ise Google Chrome tarayıcısında DNS over HTTPS özelliğinin nasıl aktif edileceğine ufak bir göz atacağız. Ayrıca unutmadan hatırlatayım yapacağımız ayarlar chrome tarafından geliştirilmekte olan ayarlardır yapacağımız değişiklikler neticesinde bir takım sorunlar çıkabilir.

Bunu Windows’ta etkinleştirmek için görev çubuğunuzda Google Chrome’a sağ tıklayın, ardından tekrar “Google Chrome” a sağ tıklayın ve “Özellikleri” seçin.

chrome dns over https, google chrome secure dns

Şimdi Chrome kısayolu hakkında bilgi göreceksiniz.

google chrome özellikler alanı, google hedef

“Hedef” alanındaki yere, aşağıdaki satırı ekleyin.

--enable-features="dns-over-https<DoHTrial" --force-fieldtrials="DoHTrial/Group1" --force-fieldtrial-params="DoHTrial.Group1:server/https%3A%2F%2F1.1.1.1%2Fdns-query/method/POST

Son olarak Google Chrome tarayıcısını kapatın, tekrar açtığınızda ayarlarınız aktif olacak bunu test etmek için CloudFlare kardeşimizin bize sunduğu 1.1.1.1/help kullanacağız.

cloudflare debuf information, cloudflare 1.1.1.1 dns test, dns over https

Çıktımızda görebileceğiniz üzere Using DNS over HTTPS (DoH) yapılandırmamız çalışıyor.

Artık DNS isteklerimiz bir nebzede olsa güvenli bir şekilde gerçeklecek.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir