Google AMP Sayfaları, Temalar ve Ayarlamaları

Hızlandırılmış mobil sayfaların önemi her geçen gün artıyor mobilde denk gelmişsinizdir. Roket gibi açılan web sitelerinden bahsediyorum evet peki bunlar genel olarak nasıl yapılıyor.

İlk önce duruma biraz Google tarafından bakalım HTML markupları arasına AMP diye güzel bir tag eklenmesine sebebiyet verdi kendileri getirdikleri bu standart ile içerikler kendi sunucuları üzerinden hızlı bir şekilde kullanıcıya sade bir şekilde sunulmaya başladı

AMP sayfaları içerisinde google reklamları dışında reklam kullanımı söz konusu olmamakla birlikte öncelikli olarak bu sayfalarda reklam gösterimi yapılmaması önerilir.

Peki popüler sistemlerde AMP’yi nasıl kullanabilirsiniz.

 1. Wordpress için AMP For WP
 2. Joomla için AMP
 3. Jekyll için AMP-Jekyll
 4. GHOST CMS kullanacaklar için AMP içerisinde buildin olarak gelmektedir.

Eklenti desteği ile birlikte kullanabileceğiniz popüler olan ve CMS ler için yazılmış tüm AMP uygulamalarını belirttik.

Birde tabi ki kullanabileceğiniz AMP temalarına geldi sıra özellikle tasarımınızı değiştirmek istiyorsanız. Bunları kullanabilirsiniz.

 1. IQ-Solutions
 2. Magento-AMP
 3. Amplift
 4. Better AMP
 5. Emping
 6. Live Blog AMP
 7. AMP Theme
 8. Blogger Theme
 9. AMP Bootstrap

Bunların bazılarının sadece html ve css den oluştmadığını anlamışsınızdır. Bir kaçına baktıysanız farklı teknolojiler kullanılıyor. Ancak nasıl kurulum yapılacağı ve derleneceği belirtilmiş. Yönergeleri takip ederek gereken ayarlamaları yapabilirsiniz.

AMP de önerilen sayfalama yapısına gelecek olursak genelde sayfa sonuna https://mertcangokgoz.com/konubaşlığı/amp/ eklenmesi ile elde edilen ama bir takım kişilerinde https://mertcangokgoz.com/amp/konubaslığı şeklinde yaptığı bir düzen bulunmakta eklenti ile yapanların çoğu ilk başta belirttiğim yapıyı kullanıyor.

AMP Günümüzde hem SEO için hemde kullanıcılara daha hızlı bir web keyfi sunmak için özellikle kullanılması gereken bir özelliktir. Responsive tasarım kullanabilirsiniz evet ama AMP kullanmanızda ayrıca gerekmektedir. Google artık bu durumlara oldukça dikkat etmekte.

Reklam kullanımından bahsetmiştik. Reklamlarınızı birden fazla görüntü boyutuna göre ayarlamanız gerekiyor. Böylelikle Adsense reklamları kullanabiliyorsunuz. Detaylar için Tıklayın

Mutlaka kullandığınız AMP sayfalarını doğrulamayı unutmayın. AMP sayfalarında oluşacak hatalar google tarafından indexlerinizin arama sonuçlarından çıkartılmasına neden olacaktır.

Sistem Uzmanı, Linux Hacısı, El-Kernel

Yorum yapın