E-ticarete Başlayanların Yapması Gereken İlk 3 Önemli Adım

Eticarete başlayan işletmelerin ilk günden yapması gereken bazı önemli adımlar mevcuttur. Google algoritmalarında doğru indekslenmek ve kısa sürede ilk sayfada yer almayı hedefliyorsanız, bu 3 önemli adımı gerçekleştirmelisiniz.

  1. Ürün sayfalarınızı anahtar kelimelerinize göre optimize edin.
  2. Özgün içerik kullanın
  3. Kaliteli kaynaklardan sitenize bağlantı oluşturun

Yukarıda bahsedilen 3 adım, Google webmaster yönergelerinde özellikle belirtilmektedir. Bu yönergelere uyumlu olmayan sitelerin daha sonradan uyumlu hale getirilmesi hem zaman hem de maliyet sorunu getirmektedir. Dolayısıyla, eticaret işine soyunan işletmelerin ilk yapmaları gereken iş Google yönergelerine göre eticaret altyapısını oluşturmalıdır.

E-ticaret’te Bu Adımlar Neden Önemlidir?

PinHem eticaret sitelerinde hem de normal işletmelerin sitelerinde aslında bu adımlar çok kritiktir. Ayrı ayrı yapılan site sayfaları, bunlar ürün sayfaları veya hizmet sayfaları olabilir, webmaster yönergelerine göre seçilen bir anahtar bir kelime etrafında site içi seo kriterlerine uyumlu hale getirilmelidir. Peki, nedir bu site-içi seo kriterleri:

Profesyonel seo ajansları, sitenizi incelemeye bu noktalardan başlar.  Bu noktalar arasında aşağıdakiler yer almaktadır:

  • Sayfa yüklenme hızı
  • Title yapısı
  • Metadescription açıklama yapısı
  • H1, H2 ve H3 heading yani başlık yapısı
  • İçerik / Kod oranı
  • Görsel ve kullanılan title ve ALT açıklama yapısı

Tüm bu noktaların, sayfa özelinde belirlediğiniz anahtar kelimeye göre uyumlu olması gerekmektedir. Peki, anahtar kelime etrasında teknik tarafı hallettikten sonra ne yapılmalı?

Bu noktada, site-içi seo düzenlemesinden sonra, içerik yapısı konuya dahil olmaktadır. Sayfada kullandığınız hizmet açıklamları veya ürün açıklamaları kesinlikle ve kesinlikle özgün yani orjinal olmalıdır. Başka sitelerde yer alan açıklamaları kopyalamak veya tedarikçilerden alınan açıklamaları kullanmak kopya içerik sorununu doğurmaktadır.

Google gözünde site hızla değer kaybetmektedir. O yüzden siteye ekleyeceğiniz her cümle kendinize ait olmalıdır. Bu konuda gerekli zamanı veya insan kaynağını ayırmayan işletmeler rekabete çok gerilerden başlamaktadır. Peki site içi seo tekniklerine göre uyumlu hazırlanmak ve özgün içerik oluşturduktan sonra, ilk sayfa sonuçlarında çıkmak hatta sektör lideri olmak için ne yapmak gerekir?

Son aşama: link inşası

Pinİlk iki noktayı tamamladıktan sonra, artık sitenize bilinirlik ve popülerlik kazandırmak gerekiyor. Bu bilinirlik, sitenize diğer sitelerden oluşturacağınız dış bağlantılar ile sağlayabiliyorsunuz. Alakalı ve site değerleri yüksek yerlerden “yavaş yavaş” tercihen bir içerik içinden bağlantı alıyor olmanız gerekmektedir.

Piyasada çok fazla ucuza backlink paketleri satılmaktadır. Bu konuyla ilgili araştırma yapıyorsanız, her yerde karşınıza çıkıyordur. Kesinlikle backlink paketlerinden uzak durun. Sitenize yapabileceğiniz en büyük kötülüklerin başında yer alır. Sektörünüzle ilgili olmayan ve doğal bir şekilde oluşturulmayan dış bağlantılar site kalite değerinizini negatif etkiler.

Sunduğunuz ürünler veya hizmetler ile ilgili diğer sitelerden doğal yollarla bağlantı oluşturmalısınız. İşletmeniz özelinde,Ajansad.com’dan ücretsiz analiz veya toplantı talep edebilirsiniz.

Sistem Uzmanı, Linux Hacısı, El-Kernel

Yorum yapın