DNSCurve Nedir ?

DNSCurve, Daniel J. Bernstein tarafından tasarlanan ve Etki Alanı Adı Sistemi (DNS) için önerilen yeni ve güvenli bir protokoldür.

DNSCurve, tarafından kullanılan Curve25519 , Salsa20 ve Poly1305 MAC işleviyle eşleşen anahtarları, çözümleyiciler ve yetkili sunucular arasındaki DNS paketlerini şifrelemek, doğrulamak ve bağlantı kurmak için eliptik eğri şifrelemesi kullanılır. Uzak yetkili sunucular için ortak anahtarlar NS kayıtlarına yerleştirilir, bu nedenle recursive çözümleyiciler sunucunun DNSCurve’u destekleyip desteklemediğini bilir. Olay uz5 ile başlar ve sunucunun 255 bitlik genel anahtarının 51 baytlık bir Base32 kodlamasını izler.

Örneğin, BIND biçiminde;

mertcangokgoz.com. IN NS uz5xo1ymn4mw5oodb4mxixn3e2ntnqzjnndxl3ejdjbxl.mertcangokgoz.com.

Çözümleyici daha sonra sunucuya DNSCurve genel anahtarını, 96 bit nonce(Kriptografi’de bir nonce, yalnızca bir kez kullanılabilen keyfi rastgele bir sayıdır.) ve sorguyu cryptographic box içeren bir paket halinde gönderir. Cryptographic box, çözümleyici özel anahtarı, sunucunun genel anahtarı ve nonce kullanılarak oluşturulur.

Sunucudan gelen yanıt, farklı bir 96-bit nonce ve sorunun cevabını içeren kendi Kriptografik bilgiyi içerir.

DNSCurve’de kullanılan şifreleme araçları, TCP’ye benzer, ancak verileri şifrelemek ve doğrulamak için eliptik eğri şifreleme kullanan UDP tabanlı bir iletişim kuralı olan CurveCP’de kullanılanla aynıdır. Bir benzetme yapalım, DNSSEC, PGP ile bir web sayfası imzalamak isterken CurveCP ve DNSCurve, SSL’yi kullanarak kanalı şifrelemek ve doğrulamak için ve Tıpkı PGP imzalı web sayfaları şifreli bir kanal üzerinden SSL kullanarak gönderilebileceği gibi, DNSSEC verileri de DNSCurve kullanılarak korunabilir.

DNSCurve, önceki DNS hizmetlerine göre avantajları;

  • Gizlilik – normal DNS, istekleri ve yanıtları şifrelemez ve herhangi bir saldırgana bu bilgileri yayınlayabilir.
  • Bütünlük – normal DNS, bazı korumalara sahiptir ancak sabırlı bir şekilde sniffing ile saldırganlar DNS kayıtlarını yeniden oluşturabilir; Bu, DNSCurve‘nin Kriptografik kimlik doğrulaması ile engellenir.
  • Kullanılabilirlik – normal DNS, saniyede birkaç sahte paket gönderen sniffing saldırganlarından ve hizmet reddine (DoS) lara karşı koruma sağlamaz. DNSCurve ise sahte DNS paketlerini tanır ve atar; SMTP, HTTP, HTTPS gibi bazı protokoller DoS’a karşı savunmasızdırlar.

Güvenlik

DNSCurve, NIST(Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü)’nin kabaca 3072-bit RSA’ya eşdeğer olduğunu tahmin ettiği 256-bit eliptik eğri şifrelemeyi kullanır. ECRYPT benzer bir eşdeğerliği bildirir. Sorgu başına sorguya açık anahtarlı şifreleme (SSH ve SSL gibi) ve tekrar çalma saldırılarına karşı koruma sağlamak için 96 bitlik şifreler kullanır.

Google güvenlik sorumlusu Adam Langley;

Çok yüksek bir ihtimalle kimse büyük bir kuantum bilgisayar olmadan curve25519’un tek bir örneğini çözemez

diyor.

Hız

Adam Langley kişisel web sitesinde, test edilen eliptik eğriler arasında en hızlı olması için DNSCurve tarafından kullanılan curve25519‘u gösteren hız testleri yayınladı. 1

NSA’ya göre, eliptik eğri kriptografisi, anahtar boyutları arttıkça RSA ve Diffie-Hellman ‘a göre geometrik bir oranda çok daha üstün performans sunar.

Share this:

Leave a Comment

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.