Debian 10 Üzerine IPsec VPN Nasıl Kurulur?

Bir IPsec VPN, ağ trafiğinizi şifreler ve VPN sunucusu ile sizin bağlantınız arasındaki trafiği kimse göremez. Bu özellikle güvenli olmayan ağlarda, ağ trafiğinizi dinleyerek işlem yapan hükumetlere karşı çıkmada, hedef odaklı reklamları engellemede etkilidir.

IPsec/L2TP, Cisco IPsec ve IKEv2 protokollerini aşağıdaki betik ile birkaç dakika içinde kuracağız. Yeni açtığınız sanal sunucu üzerinde önce apt update && apt upgrade komutunu çalıştırıyoruz ve sistemi güncelleyelim.

Hemen ardından ise otomatik kurulum betiğimizi çalıştırıyoruz;

wget https://git.io/vpnsetup -O vpn.sh && sudo sh vpn.sh

Bu betik libreswan ve xl2tpd gibi uygulamaları indirip kuracak ve size kullanmanız için gerekli bilgileri verecek. Libreswan, RSA imzalarını kullanarak X.509 sertifikalarını kullanarak IKEv2 istemcilerinin kimliğini doğrulayabilir. Bu sebeple kullanıcı adı ve parola gerektirmez.

ipsec nasıl kurulur, ipsec otomatik kurulum betiği, ipsec nedirPin

İsterseniz herhangi bir IPSec desteği veren uygulamadan isterseniz de Windows’un kendi clienti ile giriş yapabilirsiniz.

Libreswan Uygulamasının Güncellenmesi

Geliştirilmeye devam eden IPSec uygulamasının güncel sürümlerini kurmak için ise aşağıdaki betiği çalıştırmanız yeterlidir. Gerekli olan indirme, kurma ve yapılandırma işlemlerini kendisi otomatik olarak yapacaktır.

wget https://git.io/vpnupgrade -O vpnup.sh && sudo sh vpnup.sh

Sistem Uzmanı, Linux Hacısı, El-Kernel

Yorum yapın