Çocuklara Kodlamayı Sevdirin

Gün boyu elinizden düşürmediğiniz telefonlar, tabletler ve dizüstü bilgisayarlar karşısında uzun zaman tüketiyor ancak teknolojinin nasıl gerçekleştiği hakkında kafayı yormuyor sadece sunulmuş olan nimetlerden yararlanmayı biliyorsanız bir eksiğiniz var demektir. Çağ ilerledi ve artık teknoloji çağındayız.

cocukgorsel1Pin

Çocuklarınız eskiden nasıl okuma, yazma ve matematik öğrenmek zorundaysa bugün de kodlama öğrenmeleri şarttır. Çünkü hayatları boyunca tüm işlemlerini gerçekleştirecekleri teknoloji sayesinde fikirlerini teknolojik olarak dile getirebilecekler. Diğer bir deyişle kodlama düşünceleri teknoloji dilini dönüştürme gücüdür. Bu nedenle çocuklara kodlamayı sevdirin. Kodlama yurt dışında birçok okulda ilköğretim seviyesindeki çocuklara öğretilmeye başlansa da ülkemiz müfredatında uygulamaya geçilmedi. Ancak geçtiğimiz ayın 7-13 Aralık tarihleri arasında İnternet ortamında düzenlenecek olan proje ile her yaş grubu için ücretsiz dersler ile kodlama sunulmuştur. Bu programların amacı bilgisayar ve kullandığınız teknoloji hakkında bilgi sahibi olarak kendi alanlarımızda yetenek oluşturacak programlar hazırlayabilmek.

cocukgorsel3Pin

180 ülkede 40 ayrı dilde sizlere sunulan kodlama programları ücretsiz olarak yararlanmanız için en ideal programlardandır. Üstelik bu dersler sandığınız gibi sıkıcı da geçmiyor. Sanal ortamda ders alırken oldukça renkli bir anlatıma sahip siteler sizlere bu konuda yardımcı oluyor. Hatta geçtiğimiz ay düzenlenen etkinlikte gönüllülere 10 dolar değerinde çeşitli sitelerde kullanacakları hediye çeki de verilmiştir.

cocukgorsel2Pin

Sizler de çocuklarınızın teknolojiye olan ilgisinin kullanılacakları sosyal ağlara değil bu işin nasıl gerçekleştiğine dair bir bilgiye sahip olabilmeleri sağlayın. Çocuklara kodlamayı sevdirin ve bu işin zevkli bir iş olduğunu onlara benimsetin. Ayrıca kodlama dersleri erkek ve kız çocukları için muhteşem çizgi film kahramanları tarafından anlatılarak çocuklarımıza sevdirici bir hale getiriliyor. Çocuklarınız için önemli bir anlamı olan bu çizgi film kahramanları farkında olmadan kolayca çocuklarınıza kodlama ile ilgili eğitiyor ve bilişimci bir genç nesil yetişmesini sağlıyor.

Sistem Uzmanı, Linux Hacısı, El-Kernel

“Çocuklara Kodlamayı Sevdirin” üzerine 2 yorum

  1. 10 yaşında oğlum için yazınızda bahsettiğiniz kodlama eğitimlerine örnek site isimlerini verirmisiniz lütfen

    Yanıtla

Yorum yapın