CentOS 6 ve 8 Sunucuyu Oracle Linux’a Taşıma

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz haftalarca Centos topluluğu kızdıracak bir hareket yaparak RHEL’in testing sürümü haline geldi, bu durum önümüzdeki yıl yaşanacak ancak insanlar ne yapacağız diye yana döne alternatif aramaya hatta yeni çıkacak Rocy linux için heyecanlanmaya başladı(çok yersiz bir heyecan), tabii bütün bunlar olurken CentOS 7 kullananlar henüz endişelenmelerine gerek yok çünkü 2024’te ömrünü tamamlayacak ve bu zamana kadar sistemi kullanabileceksiniz.

CentOS 6 veya 8 üzerinden göç etmek için mevcut olan RPM tabanlı birini seçeceğiz, ücretsiz olan ve Redhat’in soyundan gelen Oracle Linux kullanacağız.

Ben size bu anlatımı yapmak için CentOS 8 Server GUI kullandım.

Göç için Ön Gereksinimler

CentOS 7 sürüm döngüsünde RHEL ile gideceği için bunun taşınmasına bakmayacağız çünkü hali hazırda 2024 yılına kadar desteği devam edecek.

  • Centos 6 veya 8 bir işletim sistemi
  • sudo yani root yetkileri
  • Toplam 10 GB boş alan( 5gb /var/cache 5 gb /home)
  • yum veya dnf

Oracle Linux Göç İşlemleri

Her zaman yaptığımız gibi sistemi güncelleme ile işlemlere başlıyoruz, sistemimizde eski paket kalmaması gerekiyor. Güncellenmesine mani olacağınız paketler varsa hold atmayı unutmayın.

sudo yum update

Oracle Linux’e geçmek için Centos göç script’ini sistem üzerine indirin, bu betik oracle tarafından sağlanmakta ve geliştirilmektedir.

curl -O https://raw.githubusercontent.com/oracle/centos2ol/main/centos2ol.sh

GitHub’dan indirdiğimiz bu migration betiğimiz, sistemi otomatik olarak tanımlayacak ve CentOS Linux 6 veya 8’i Oracle Linux’un muadili olan sürümüne geçirecek. yani;

  • CentOS 6 ise Oracle 6
  • Centos 8 ise Oracle 8
sudo bash centos2ol.sh

Geçmeyi planladığınız mevcut sistemde yüklü uygulamalara ve sistem kaynaklarınıza bağlı olarak, göç işlemi birkaç dakika ila bir kaç saat arasında sürecek. Komut dosyası, yalnızca CentOS repolarını Oracle ile değiştirmek ile kalmayacak, aynı zamanda uyumlu hale getirmek için sistem paketlerini yeniden yükleyecek.

CentOS üzerinden Oracle Linux‘e geçiş tamamlandıktan sonra, komut terminalinde aşağıdaki gibi bir bildirim göreceksiniz.

centosdan oracle geçiş, centos migrate oracle linuxPin

Yeniden başlatma işleminden sonra sisteme giriş yaptığınızda Oracle Linux geçiş işleminizin başarılı bir şekilde tamamlandığını görebilirsiniz.

oracle linux ön gösterim, oracle linux centos 8 migrate, centos 8 göçPin

Sistem Uzmanı, Linux Hacısı, El-Kernel

Yorum yapın