Casper Excalibur G770 Boot Sorunu Ve Çözümü

Şirket bilgisayarı olarak kullandığım Excalibur G770 makine içerisine Windows 10 kurmak istedim. Kurulum sırasında UEFI kapatmama rağmen aşağıdaki uyarı mesajı ile karşılaştım. Tabii bu noktada internet aramalarında düzgün bir sonuca ulaşamadığım ve casper’in BIOS’unun pek detaylı olmaması sebebiyle çözümsüz kalıyordu.

Hata Mesajı şu şekilde

EFI USB Debice () has been blocked by the current security policy.
excalibur 6770 boot sorunu, casper boot sorunu

Bahsi geçen bu durum güvenlik politikalarından kaynaklanıyor ve sertifika kontrolünden geçemiyor. Çözüm amacıyla uygulanması gereken yöntem ise windows 10 kuracak arkadaşlar için Windows 10 Media creator tool kullanmak. Bu sayede geçerli bir imza ile sistemi boot etmek mümkün.

Şimdi gelelim kötü habere, bu bilgisayarı alıp GNU/Linux kullanmak isteyen varsa, kesinlikle ve kesinlikle bu bilgisayarı almayın. Hem boot problemleri hemde donanımsal uyumsuzluklar var. Örneğin Rufus aracılığı ile *nix sistemlerden herhangi bir tanesini GPT modunda kuramazsınız. NTFS kurmanız gerekiyor ancak bu seferde sistem kesinlikle boot olmuyor. UEFI kapatsanız bile durum hiç bir şekilde değişmiyor.(saçma)

Share this:

Leave a Comment

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.