Burdur’da Bedelli Askerlik Tecrübelerim

Yaklaşık 1 ay kadar önce 2.Bedelli Celp Döneminde askerliğimi Binbaşı Maruf Kışlası’nda P.EĞT.TUG.TIRT.ARÇ.SÜR.EĞT. Alayında 21 günlük temel eğitimimi tamamladım.

bedelli askerlik temsili gorsel mertcan gökgöz
burdur'da bedelli askerlik tecrübelerim 11

Yanınıza mutlaka götürmeniz gerekenler;

 1. Eşofman takımı koyu renk(akşam koğuşta giymek için)
 2. Spor ayakkabı koyu renk veya beyaz(Akşam içtiması ve serbest zamanlar için)
 3. Yeteri kadar don ve fanila(5-6 adet) kışın gidecekler varsa mutlaka içlik (haki renk)
 4. Gene kışın gidecekler için bere ve eldiven
  (haki renk)
 5. 2 adet askılık
 6. 1 çift terlik
 7. 1 adet sivilleri koymak için elbise kılıfı(gamboç)
 8. temiz ve kirli çamaşır torbası
 9. Bot kilidi(bot dolabını kitlemek için)
 10. Bot boyası ve fırçası
 11. Valiz kilidi(sivilleri koyduktan sonra kitlemek için)
 12. Islak mendil
 13. Dudak nemlendirici
 14. Tıraş takımı(kan taşı koymayı unutmayın)
 15. Tırnak makası
 16. Sabun ve sabunluk
 17. Banyo çantası(malzemeleri koymak için)
 18. Banyo havlusu(el havlusu veriliyor)
 19. Çatal iğne
 20. Talk pudrası(ayak ve ayakkabı için)

Kesin götürülmesi gerekenler dışında sizin kullandıklarınız varsa yanınıza alabilirsiniz. Unutmayın kişisel eşya dolabınız hem küçük hemde kitlenmiyor. 

Kışla içerisinde 2 tane alay bulunmaktadır;

 1. 3 ÜNCÜ P.EĞT.TUG.TIRT.ARÇ.SÜR.EĞT.A./BURDUR MERKEZ
 2. 3.ÜNCÜ P.EĞT.TUĞ. 58. P.EĞT. A.K. LIĞI/BURDUR MERKEZ

Birliğe katılımınızı yapmak için ana kapının biraz yukarısında giriş kapısı bulunmaktadır girişler de burayı kullanacaksınız. Ana kapıda sizi yönlendiren tabelalar zaten olacak.

Burdura ilk indiğinizde direk olarak kışlanın yolunu tutmayın vaktiniz olursa, güzel bir kahvaltı yapın ardından çok geciktirmeden(10.00 veya 11.00 gibi) birliğinize katılın.

Katılış sırasında üst aramasından geçeceksiniz. Kesici ve delici herhangi bir alet götürmeniz yasak. Bununla birlikte kamerası olmayan herhangi bir telefon götürebilirsiniz bir sorun çıkmaz.

samsung kamerasiz cep telefonu mertcan gökgöz
burdur'da bedelli askerlik tecrübelerim 12

Götürdüğünüz bu telefonda Askercell kullanmak zorunlu bunun için en yakın Turkcell bayiine gitmeniz yeterli birlik içerisinde genellikle satılan yerde kimse olmuyor.

Birliğinize katıldığınızda sizi bekleme odasına alacaklar ve evrak işleriniz başlayacak, burada erken gitmenin avantajını yaşayacaksınız. Fotoğraf çekilecek, evraklarınız doldurulacak, Mehmetçik sigortası yapılacak(30 TL ücrete 12 aylık yapılıyor isterseniz yaptırmaya bilirsiniz), RDM(Rehberlik ve Danışmanlık Merkezi) açıklaması ve kontrolleri yapılacak. Hemen ardından sizinle ilgilenen uzman asker birliğinize kadar size eşlik edecek

bedelli askerlik gorsel1 mertcan gökgöz
burdur'da bedelli askerlik tecrübelerim 13

Burada bir takım evraklar dolduracaksınız yaklaşık olarak 8-10 adet kağıt imzalayacak ve dolduracaksınız. Parmak iziniz alınacak, özlük bilgilerinizi gireceksiniz.

İşlemlerinizin tamamlanmasının hemen ardından sizden sorumlu olan uzman eşliğinde öğle yemeğinizi yemek üzere yemekhaneye götürüleceksiniz. Sivil giysileriniz ile ilk yemeğinizi yedikten sonra valizlerinizi koğuş girişine bırakacak ve kamuflaj giymek için “Giyindirme alanı” denilen yere gideceksiniz.

Kamuflaj seçimi için öyle çok fazla vaktiniz olmayacak genelde oradaki usta askerler bir bakışta giydiğiniz bedeni anladığı için postal harici hiç bir şeyi denemeyeceksin. Postalları mümkünse 1-2 numara büyük almanızda fayda var.(%100 ayağınızı vuracak bundan kaçış yok)

burdur bedelli askerlik gorsel3 mertcan gökgöz
burdur'da bedelli askerlik tecrübelerim 14

Giyinme işlemleriniz tamamlandıktan sonra valizlerin’izde yer alan eşyalarınızı dolaplarınıza yerleştirmeniz için size süre tanınacak. Dolapları takım komutanımızın belirlediği gibi düzenli olacak şekilde yerleştirin. Yerleştirme düzeni için dolapların üzerinde genellikle bir çizelge olur bunlar aracılığı ile düzeltme imkanınız da var.

burdur bedelli asi gorsel mertcan gökgöz
burdur'da bedelli askerlik tecrübelerim 15

İkinci gün revir işlemleriniz gerçekleştirilecek, 1993 ve sonrası için 1 adet aşı yapılacak geri kalanlar için ise 2 adet aşı yapılacak. Bunlardan ilki Tetanoz diğeri ise Kızamık, aşılarımız yapıldıktan sonra herkesin işlemleri bitmesi için bekleme odasında veya dışarıda bekleyeceksiniz. Herhangi bir rahatsızlığınız varsa bu aşamada söyleyin aksi taktirde sizin için zor bir süreç başlayacak evrak işleriniz oldukça uzar geciktirmeyin.

burdur tabldot yemek mertcan gökgöz
burdur'da bedelli askerlik tecrübelerim 16

Birlikte yemekler yağlı mideniz alışmamışsa ilk bir kaç gün sıkıntı çekebilirsiniz. Yemekhane konumuna göre yemeklerin sıcaklık durumları değişiyor. Genel olarak yemekler lezzetliydi.

Yatakhaneler her katta 2 adet olmak üzere 50 kişilikti toplamda binada 400 kadar kişi kalıyorduk. Dolaplar ile yattığımız yerler tabii ki ayrıydı her gün değişmeli olarak da gene bu alanlarda nöbet tutmayı ihmal etmedik.

yatakhane burdur bedelli mertcan gökgöz
burdur'da bedelli askerlik tecrübelerim 17

Eğitime gelecek olursak genel olarak neredeyse her şeyi yaptık gece eğitimlerimiz oldu bizi bu aşamada en çok yoran törene hazırlanmamız oldu zaten eğitimin uzunca bir bölümü bu şekilde geçti mekik, şınav, yürüyüş ile silah eğitimi aldık. Eğitimler yorucu olsa da bizim için gereken eğitimlerdi. Daha sağını ve solunu bilmeyen onca insan olduğunu görmekte ilginçti.

Eğitimler sırasında kısa dönem erlerden her takımın başına 1 veya 2 adet çavuş veriliyor yani sizin komutanınız oluyor. Herhangi bir sorun yada sormanız gereken bir şey olursa direk olarak iletişim halinde olabiliyorsunuz. Genel olarak kısa dönem erler sizinle ilgilenmeye çalışıyor.

burdur bedelli gorsel5 temsili mertcan gökgöz
burdur'da bedelli askerlik tecrübelerim 18

Bunların dışında kışlada askere oldukça fazla imkan sağlanmış durumda boş vakitleri değerlendirmek için bir adet sinema salonu bulunuyor. Aynı zamanda PlayStation oynayabilecek alanlar ile langırt masaları da mevcut.

Kışlada kesinlikle nakit para geçmiyor mümkün olduğunca kredi kartı ile alışveriş yapabiliyorsunuz. Ayrıca içeride bozuk paranın geçtiği otomatlar var. Çay bulma imkanınız yok ancak kahve içecek otomatlar bolca mevcut.

Kışla içerisinde yiyecek ve içeceklerin fiyatları da oldukça uygun kola ve gazoz fiyatları 1.75 TL, Su koli olarak temin ediyorduk ve 12 tanesi 4.80 TL gibi bir fiyatı vardı. Kantinden acıktığınızda tavuk döner, tost ve köfte yeme imkanınız da var fiyatları 3 ile 5 TL arasında değişiyor.

bedelli askerlik burdur 2018 gorsel2 e1542625223733 mertcan gökgöz
burdur'da bedelli askerlik tecrübelerim 19

Gelelim yemin töreni hazırlıklarına, bildiğiniz gibi pek çok kışlada aileler ile birlikte tören yapılıyor. Son hafta bolca yürüyeceğiniz’i hatırlatayım iyi yürümeyenleri uyarmayı unutmayın yoksa sizde onlarla birlikte uzunca bir süre yürümeye devam edersiniz. 


Aileniz Burdura geldiğinde mümkünse öğretmen evinde kalmalarını veya mümkünse sabah kahvaltılarını öğretmen evinde yapmalarını sağlayın. Çayları oldukça iyidir ve açık büfe kahvaltı imkanı sağlamaktadır.

Burdura geldiğinizde mutlaka ceviz ezmesi yiyin hemen hemen her yerde satılıyor. Bu lezzeti tatmanızı şiddetle öneririm.

Akşam yemeğiniz de Burdur şiş yemeyi ihmal etmeyin. Hem fiyatları uygun hemde oldukça leziz olduğunu unutmayın.

Burdur’dan ayrılırken Burdur gölüne karşı çayınızı içmeyi unutmayın.

burdur golu manzara mertcan gökgöz
burdur'da bedelli askerlik tecrübelerim 20

Askerlikten korkmayın her erkeğin tecrübe etmesi gerektiğini 21 gün gittikten sonra anladım. Askerliğe bakış açım bile değişti.

Burdur’da askerlik yapacak arkadaşlar için şimdiden hayırlı tezkereler.

Share this:

152 thoughts on “Burdur’da Bedelli Askerlik Tecrübelerim”

  • Duyduklarınıza inanmayın, komutanlarımız ve kadro asker sağ olsunlar çok iyi davrandılar diğer yerleri bilmem ama Burdur’da biz bir sorun yaşamadık.

   Reply
 1. İstanbuldan burdur 58. piyade alay komutanlığına en sağlıklı ulaşım nedir hocam havalimanı yok sanırım otogar a yakın mıdır alay servis vs var mı?

  Reply
  • Merhaba

   En kolay ulaşım şekli otogardan indiğinizde hemen çıkışta bulunan otobüsleri kullanarak birliğe gidebilirsiniz. Şehir merkezinden ise 10 dakikalık yürüme mesafesinde kime sorsanız gösterecektir.

   Reply
  • Birliğe yakın bir yer bildiğim kadarıyla yok ancak merkeze bırakabilirsiniz kapalı otopark var. Oradan birlik yürüme mesafesi ile 10 dakika.

   Reply
  • MERHABA OĞUZHAN BEY, ARABA İLE GİTTİNİZ Mİ ACABA ? GİTTİYSENİZ NEREYE BIRAKTINIZ BENDE ARABA İLE GİTMEYİ PLANLIYORUM DA MERAK ETTİM.

   Reply
 2. ÖNCELİKLE BİZİ BU ŞEKİLDE AYDINLATTIĞIN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ
  BURDUR DA ASKERLİK YAPACAĞIM İÇİN ÇOK ŞANSLI HİSSETTİM KENDİMİ HER ANLATIMIN İÇİN TŞK EDERİZ KARDEŞİM

  Reply
  • Haftada 2 kez duş alınabilme imkanı oluyor sabahları da ihtiyaç banyosu, inşaat çalışması yüzünden su akmadığı oldu ancak duş alamama gibi bir durum olmadı.

   Reply
 3. Cep telefonlarını girişte emanete alıyorlar mı? Bazı birliklerde kişisel eşyalar girişte emanete alınıp çıkarken veriliyormuş, Burdur’da böyle bir uygulama var mıydı biliyor musunuz?

  Reply
 4. Bilgilendirmen için teşekkür ederiz. sevk tarihim 05.01.2019 bu tarihte gidecek arkadaşlar varsa haberleşelim.3 ÜNCÜ P.EĞT.TUG.TIRT.ARÇ.SÜR.EĞT.A./BURDUR MERKEZ

  Reply
 5. Mertcan Gökgöz bilgiler için çok teşekkürler. size bir kaç soru sormak istiyorum vaktiniz olup cevaplarsanız çok sevinirim.
  1)e-devleten sevk belgesi çıkarıp götürmek yeterli mi yani askerlik şubesinden bir şey almamız gerekir mi?
  2)kendi telefon hattımızı kullanmamıza izin vermiyorlar mı illede askercell mi almamız gerekir?(19 gün için fazladan para verip yeni bir hat almak istemiyorum açıkçası).
  3).kesin almanız gerekenler kısımında o yazdığınız her şey almamız mı gerekir?(yani bazıları yoksa gidip almanız gerekir mi diyecekler)(zorunlu mu kısacası?)
  4)benim birliğe katılış tarihim 08.01.2019/bu tarihte en son saat kaça kadar yetişmem gerekir birliğe?
  teşekkürler…

  Reply
  • 1- Evet yeterli, sülüs de her şey yazıyor zaten ek bir işleme gerek yok.
   2- Mevcut hattınızı taşıyabilirsiniz sorun olmaz.
   3- Kullanımınıza göre değişir. Kışlık götürebileceklerini değiştirebilirsin. Ama eksik götürürseniz de sıkıntı yok içeride ihtiyaç kantininde her şeyi bulabilirsiniz.
   4- Sabah indiğinizde bir kahvaltı yapıp öğlen olmadan teslim olun, aksi durumda kamuflaj ve bot kalmadığında sorun yaşayabiliyorsunuz. Eğitime sivil kıyafetler ile gidilmesi gibi durumlarınız olabilir. Geç katılmanızı önermem.

   Hayırlı tezkereler.

   Reply
 6. teşekkürler hocam. Ayrıca:
  1) oradaki ankesörlü telefonlarda kredi kartı kullanılabiliniyor mu?
  2)otomatlarda bozuk para mı kullanılıyordu?

  Reply
  • 1- Hayır, içeride kart satılıyor kredi kartı ile alabilirsiniz.
   2- Evet, otomatların hepsi bozuk para + temassız özellikli kredi kartı kulanılıyor.

   Reply
 7. merhabalar , benim katılım tarihim ocak 7 yazıyor sülüste . o gün içinde saat kaça kadar teslim olmam gerekiyor birliğe , ulaşım biraz sıkıntılı , otobüsüm akşam 19:15te burdura varıyor bu sıkıntı yaratırmı benim için

  Reply
  • En geç akşam 5’e kadar teslim olmanız önerilir. Ancak işlemleriniz uzun sürdüğü için erkenden birliğinize katılmanız önerilir.

   Reply
   • eyvvallah , bir gün önceden yola çıkacam mecburen , bronşit ilaçlarımı içeri alır mı peki raporumun çıktısını götüreceğim yanımda

 8. bir de kpssye hazırlanıyorum boş vaktimde okumam için 2 tane kpss kitabı getirsem içeri alırlarmı alsalar vakit olur mu göz atmam için

  Reply
 9. Merhaba, 21 ocakta teslim olacağım. Fakat öğretmenlik için tercih yapacağım tarihlerde askerde olacağım. Bir gün dışarı çıkıp onaylatmam gereken evraklar olacak. Bu sorun olur mu? İzin veriliyor mu?

  Reply
  • Merhaba, konu ile ilgili bilgim yok, birliğe katılım yaptıktan sonra komutanınıza sormanız daha iyi olacaktır.

   Reply
  • Merhaba, 11:30 en geç 12:00 gibi bitiyor. Ancak terhis işlemleri uzun sürüyor. Bu yüzden mümkünse biletinizi akşama almaya çalışın.

   Reply
  • Kamuflaj, 2 don 2 fanila, postal, yüz havlusu dışında bir şey verilmiyor.(tabii yere göre değişiklik gösterir)

   Reply
 10. Merhabalar, ben düzce den geleceğim 29 haziran diyor sanırım 2 gün yol izni var, benim sorum şu içeride sigara içirtmiyorlardır inşallah bu bir, ikincisi yatakhanelerde ranza sistemimi var yoksa herkes tekli yataklarda yanyana mı yatıyorlar, bir de ışıklı ve sesli ortamda uyuyamıyorum ben bu yüzden kulak tıkacı ve göz bandı götürmek yasak değil di me ?

  Reply
  • Merhaba

   Kapalı alanda sigara içmek yasak, saat akşam 10 da ışıklar kesin kapatılır aksi durumlar yasak, ranza sistemi var. Ses olacak şimdiden alışmaya çalışın.

   Reply
 11. Merhabalar, 13.00-13.30 gibi terhis işlemlerimi bitirip birliği terk etmem gibi mümkün mü? Ucağa yetişme durumum söz konusu olacak.

  Reply
   • Merhaba esim yarin terhis olucak izmire 3 te bilet bulmus bir tek bos olarak digerleri aksam cok gec saatlerdeymis sizce saat 3 e biletini alsinmi?

   • Terhis işlemleri uzun sürüyor, komutanlara sorularak karar alınması gerek yetişemeyebilir.

 12. 17B 6 nisan 2019 sevk bitiş nasipse 8 nisanda teslim olacağım 3 ÜNCÜ P.EĞT.TUG.TIRT.ARÇ.SÜR.EĞT.A Ankara dan geleceğim aynı zamanda katılacak olan varsa önceden irtibat kurup birlikte geçebiliriz.

  Reply
 13. Aynı tarihte bende Ankara’dan geleceğim kardeşim. 0530 281 18 15. WhatsApp dan msj atarsan görüşürüz. İş yerinde telefonum çekmiyor.

  Reply
 14. İstanbul – Anadolu yakasından gelecekler numara bıraksınlar, duruma göre bir Mercedes Sprinter servis kiralayıp hep beraber rahat rahat gideriz. 05323656325

  Reply
 15. Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.
  Sevk tarihim 06.04.2019
  En geç bu tarihte birliğe katılmam mı gerekiyor. Bir kaç gün geç te olabilir mi?
  Birde erken yada geç katılmanın avantaj ya da dezavantajı varmı.

  Reply
  • Geç katılırsanız askerliğiniz geç gittiğiniz gün kadar uzar. Sülüs kağıdınızda birliğe katılacağınız tarih yazar ona göre birliğinize geçebilirsiniz.

   Reply
 16. Peki yol izinleri vs nasıl oluyor ? Bu arada bende 06.04.2019 Sevk Tarihide teslim olmam gerekiyor, giden bazı arkadaşlarım var 2 gün yol izni alan da var 1 gün alan da, burda sormak istediğim şey tam olarak 06.04.2019 tarihinde sevk tarihi olan asker yol izni de 06.04.2019 tarihinden mi başlıyor ve yol izinleri 21 güne dahil mi ?

  Reply
 17. Mertcan verdiğin bilgiler için öncelikle teşekkür ederim . Ben Adanadan gideceğim . Sana bir kaç soru sormak istiyorum . Öncelikle benim evrak alma başlangıç tarihim 22.03.2019 ve evrak alma bitiş tarihim 06.04.2019 celp 17B olarak yazıyor ben belediye seçimleri bittikten sonra gitmek istiyorum bu durumu ne hale sokar kafam almadı yani kağıdı bu tarihlerin arasında istediğim gün alabilirmiyim.. 2. Soruma geçmek istiyorum . Yanımızda götüreceğimiz şeyler mesela atlet don hake renk mi olmak zorunda ve orda dolabimizi kitliyebiliyormuyuz şimdiden teşekkür ederim iyi günler .

  Reply
  • Evrağanızı e-devlet üzerinden alabilirsiniz bir sorun olmaz yeterki bitiş tarihi geçmesin, iç çamaşırları haki renk olmalı, dolaplar kitlenmiyor değerli eşya götürmeyin.

   Reply
 18. Sa bilgiler için teşekkür ederim öncelikle ben Pazartesi teslim olucam nasip olursa bi sorum olacak girişte arama yapıyorlarmı ayrıntılı bide x-ray cihazı varmış doğrumu

  Reply
 19. Merhabalar Mertcan,15,04,2019 pazaretsi günü orda olmam gerekiyor,İstanbuldan geleçeğim uçak saat 12 gibi antalyaya oradanda burdura gidicem.Yani giriş saatim 3 veya 4ü bulur çok problem olur mu?

  Reply
  • Size haber veriliyor, ailelerede ayrıca SMS ile bildirim yapılıyor. Terhis işlemi sürerken kışlada içerisinde yer alan bahçede bekleyebiliyorlar.

   Reply
 20. Merhabalar,ben anlattığınız yerde bedelli yapan arkadaşıma ziyarete gideceğim,ama hangi gün ziyaretçi kabul ettiklerini bilmiyorum,ne yapmam gerekiyor?

  Reply
  • Öğleden sonra istediğiniz bir zamanda gidebilirsiniz. Tercihiniz hafta sonu olursa daha uzun görüşme imkanınızda var. Gitmeden önce arkadaşınız ile iletişime geçmeyi unutmayın

   Reply
 21. Merhabalar,

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Birlikte herhangi bir banka kartını kullanmamız mümkün mü? Yoksa sadece belirli kartlar mı geçerli?

  Reply
  • Merhaba

   Hayır fark etmez, Temassız olması durumunda işlemleriniz daha hızlanacağı için temassız özellikli herhangi bir kart olursa daha iyi olur.

   Reply
 22. selamlar 13/05/2019 da teslim olucam hayırlısı ile Ankara dan gidiyorum o tarihte gidecek arkadaşlar irtibata geçelim

  Reply
 23. Selam distum bende anakaradan ayni tarihde teslim olucam burdur beraber gidebiliriz 5449434979 watsaptan ulasabirsin

  Reply
  • Evet kısa bir muayene var bir şikayetiniz varsa yada kullandığınız devamlı ilaç vs varsa belirtin, birde aşı yapılıyor onun dışında sağlık kontrol yok.

   Reply
 24. Selam Mertcan kardeşim bilgiler için teşekkürler. Ben de 10 Haziran günü teslim oluyorum, varsa aynı dönemde gidecekler tanışalım.

  Reply
 25. mrb ben de burdur da askerlik yapacam atlet boxer ve çorap siyah renkte götürsem almazlar mı kesinlikle haki renk mi istiyorlar .. birşey daha soracam askerenin içinde bu tür malzemeleri alabileceğimiz yer var mı?

  Reply
 26. Merhaba kışlada akşamları veya izin günlerinde 10-15 dk dahi olsa kullanabileceğimiz interneti olan bilgisayar var mı?

  Reply
 27. 29 Haziran da istanbuldan birliğine teslim olucak arkadaşlar iletişimde olalım, yabancılık çekmeyelim , 0554 944 51 79

  Reply

Leave a Comment