Genel

Burdur'da Bedelli Askerlik Tecrübelerim

19 Kasım 2018

Burdur'da Bedelli Askerlik Tecrübelerim

Yaklaşık 1 ay kadar önce 2.Bedelli Celp Döneminde askerliğimi Binbaşı Maruf Kışlası'nda P.EĞT.TUG.TIRT.ARÇ.SÜR.EĞT. Alayında 21 günlük temel eğitimimi tamamladım.

Burdur'da Bedelli Askerlik Tecrübelerim

Yanınıza mutlaka götürmeniz gerekenler;

 1. Eşofman takımı koyu renk(akşam koğuşta giymek için)
 2. Spor ayakkabı koyu renk veya beyaz(Akşam içtiması ve serbest zamanlar için)
 3. Yeteri kadar don ve fanila(5-6 adet) kışın gidecekler varsa mutlaka içlik (haki renk)
 4. Gene kışın gidecekler için bere ve eldiven
  (haki renk)
 5. 2 adet askılık
 6. 1 çift terlik
 7. 1 adet sivilleri koymak için elbise kılıfı(gamboç)
 8. temiz ve kirli çamaşır torbası
 9. Bot kilidi(bot dolabını kitlemek için)
 10. Bot boyası ve fırçası
 11. Valiz kilidi(sivilleri koyduktan sonra kitlemek için)
 12. Islak mendil
 13. Dudak nemlendirici
 14. Tıraş takımı(kan taşı koymayı unutmayın)
 15. Tırnak makası
 16. Sabun ve sabunluk
 17. Banyo çantası(malzemeleri koymak için)
 18. Banyo havlusu(el havlusu veriliyor)
 19. Çatal iğne
 20. Talk pudrası(ayak ve ayakkabı için)

Kesin götürülmesi gerekenler dışında sizin kullandıklarınız varsa yanınıza alabilirsiniz. Unutmayın kişisel eşya dolabınız hem küçük hemde kitlenmiyor. 

Kışla içerisinde 2 tane alay bulunmaktadır;

 1. 3 ÜNCÜ P.EĞT.TUG.TIRT.ARÇ.SÜR.EĞT.A./BURDUR MERKEZ
 2. 3.ÜNCÜ P.EĞT.TUĞ. 58. P.EĞT. A.K. LIĞI/BURDUR MERKEZ

Birliğe katılımınızı yapmak için ana kapının biraz yukarısında giriş kapısı bulunmaktadır girişler de burayı kullanacaksınız. Ana kapıda sizi yönlendiren tabelalar zaten olacak.

Burdura ilk indiğinizde direk olarak kışlanın yolunu tutmayın vaktiniz olursa, güzel bir kahvaltı yapın ardından çok geciktirmeden(10.00 veya 11.00 gibi) birliğinize katılın.

Katılış sırasında üst aramasından geçeceksiniz. Kesici ve delici herhangi bir alet götürmeniz yasak. Bununla birlikte kamerası olmayan herhangi bir telefon götürebilirsiniz bir sorun çıkmaz.

Burdur'da Bedelli Askerlik Tecrübelerim

Götürdüğünüz bu telefonda Askercell kullanmak zorunlu bunun için en yakın Turkcell bayiine gitmeniz yeterli birlik içerisinde genellikle satılan yerde kimse olmuyor.

Birliğinize katıldığınızda sizi bekleme odasına alacaklar ve evrak işleriniz başlayacak, burada erken gitmenin avantajını yaşayacaksınız. Fotoğraf çekilecek, evraklarınız doldurulacak, Mehmetçik sigortası yapılacak(30 TL ücrete 12 aylık yapılıyor isterseniz yaptırmaya bilirsiniz), RDM(Rehberlik ve Danışmanlık Merkezi) açıklaması ve kontrolleri yapılacak. Hemen ardından sizinle ilgilenen uzman asker birliğinize kadar size eşlik edecek

Burdur'da Bedelli Askerlik Tecrübelerim

Burada bir takım evraklar dolduracaksınız yaklaşık olarak 8-10 adet kağıt imzalayacak ve dolduracaksınız. Parmak iziniz alınacak, özlük bilgilerinizi gireceksiniz.

İşlemlerinizin tamamlanmasının hemen ardından sizden sorumlu olan uzman eşliğinde öğle yemeğinizi yemek üzere yemekhaneye götürüleceksiniz. Sivil giysileriniz ile ilk yemeğinizi yedikten sonra valizlerinizi koğuş girişine bırakacak ve kamuflaj giymek için "Giyindirme alanı" denilen yere gideceksiniz.

Kamuflaj seçimi için öyle çok fazla vaktiniz olmayacak genelde oradaki usta askerler bir bakışta giydiğiniz bedeni anladığı için postal harici hiç bir şeyi denemeyeceksin. Postalları mümkünse 1-2 numara büyük almanızda fayda var.(%100 ayağınızı vuracak bundan kaçış yok)

Burdur'da Bedelli Askerlik Tecrübelerim

Giyinme işlemleriniz tamamlandıktan sonra valizlerin'izde yer alan eşyalarınızı dolaplarınıza yerleştirmeniz için size süre tanınacak. Dolapları takım komutanımızın belirlediği gibi düzenli olacak şekilde yerleştirin. Yerleştirme düzeni için dolapların üzerinde genellikle bir çizelge olur bunlar aracılığı ile düzeltme imkanınız da var.

Burdur'da Bedelli Askerlik Tecrübelerim

İkinci gün revir işlemleriniz gerçekleştirilecek, 1993 ve sonrası için 1 adet aşı yapılacak geri kalanlar için ise 2 adet aşı yapılacak. Bunlardan ilki Tetanoz diğeri ise Kızamık, aşılarımız yapıldıktan sonra herkesin işlemleri bitmesi için bekleme odasında veya dışarıda bekleyeceksiniz. Herhangi bir rahatsızlığınız varsa bu aşamada söyleyin aksi taktirde sizin için zor bir süreç başlayacak evrak işleriniz oldukça uzar geciktirmeyin.

Burdur'da Bedelli Askerlik Tecrübelerim

Birlikte yemekler yağlı mideniz alışmamışsa ilk bir kaç gün sıkıntı çekebilirsiniz. Yemekhane konumuna göre yemeklerin sıcaklık durumları değişiyor. Genel olarak yemekler lezzetliydi.

Yatakhaneler her katta 2 adet olmak üzere 50 kişilikti toplamda binada 400 kadar kişi kalıyorduk. Dolaplar ile yattığımız yerler tabii ki ayrıydı her gün değişmeli olarak da gene bu alanlarda nöbet tutmayı ihmal etmedik.

Burdur'da Bedelli Askerlik Tecrübelerim

Eğitime gelecek olursak genel olarak neredeyse her şeyi yaptık gece eğitimlerimiz oldu bizi bu aşamada en çok yoran törene hazırlanmamız oldu zaten eğitimin uzunca bir bölümü bu şekilde geçti mekik, şınav, yürüyüş ile silah eğitimi aldık. Eğitimler yorucu olsa da bizim için gereken eğitimlerdi. Daha sağını ve solunu bilmeyen onca insan olduğunu görmekte ilginçti.

Eğitimler sırasında kısa dönem erlerden her takımın başına 1 veya 2 adet çavuş veriliyor yani sizin komutanınız oluyor. Herhangi bir sorun yada sormanız gereken bir şey olursa direk olarak iletişim halinde olabiliyorsunuz. Genel olarak kısa dönem erler sizinle ilgilenmeye çalışıyor.

Burdur'da Bedelli Askerlik Tecrübelerim

Bunların dışında kışlada askere oldukça fazla imkan sağlanmış durumda boş vakitleri değerlendirmek için bir adet sinema salonu bulunuyor. Aynı zamanda PlayStation oynayabilecek alanlar ile langırt masaları da mevcut.

Kışlada kesinlikle nakit para geçmiyor mümkün olduğunca kredi kartı ile alışveriş yapabiliyorsunuz. Ayrıca içeride bozuk paranın geçtiği otomatlar var. Çay bulma imkanınız yok ancak kahve içecek otomatlar bolca mevcut.

Kışla içerisinde yiyecek ve içeceklerin fiyatları da oldukça uygun kola ve gazoz fiyatları 1.75 TL, Su koli olarak temin ediyorduk ve 12 tanesi 4.80 TL gibi bir fiyatı vardı. Kantinden acıktığınızda tavuk döner, tost ve köfte yeme imkanınız da var fiyatları 3 ile 5 TL arasında değişiyor.

Burdur'da Bedelli Askerlik Tecrübelerim

Gelelim yemin töreni hazırlıklarına, bildiğiniz gibi pek çok kışlada aileler ile birlikte tören yapılıyor. Son hafta bolca yürüyeceğiniz'i hatırlatayım iyi yürümeyenleri uyarmayı unutmayın yoksa sizde onlarla birlikte uzunca bir süre yürümeye devam edersiniz. 


Aileniz Burdura geldiğinde mümkünse öğretmen evinde kalmalarını veya mümkünse sabah kahvaltılarını öğretmen evinde yapmalarını sağlayın. Çayları oldukça iyidir ve açık büfe kahvaltı imkanı sağlamaktadır.

Burdura geldiğinizde mutlaka ceviz ezmesi yiyin hemen hemen her yerde satılıyor. Bu lezzeti tatmanızı şiddetle öneririm.

Akşam yemeğiniz de Burdur şiş yemeyi ihmal etmeyin. Hem fiyatları uygun hemde oldukça leziz olduğunu unutmayın.

Burdur'dan ayrılırken Burdur gölüne karşı çayınızı içmeyi unutmayın.

Burdur'da Bedelli Askerlik Tecrübelerim

Askerlikten korkmayın her erkeğin tecrübe etmesi gerektiğini 21 gün gittikten sonra anladım. Askerliğe bakış açım bile değişti.

Burdur'da askerlik yapacak arkadaşlar için şimdiden hayırlı tezkereler.

64 Comments
 1. Nuri sancak

  Aşiri derecede zorlama oluyor muydu biraz sikintili diye duydum ?

  • Mertcan GÖKGÖZ

   Duyduklarınıza inanmayın, komutanlarımız ve kadro asker sağ olsunlar çok iyi davrandılar diğer yerleri bilmem ama Burdur'da biz bir sorun yaşamadık.

 2. ahmet gaffaroğlu

  Teşekkürler güzel bilgiler için

 3. turgay

  İstanbuldan burdur 58. piyade alay komutanlığına en sağlıklı ulaşım nedir hocam havalimanı yok sanırım otogar a yakın mıdır alay servis vs var mı?

  • Mertcan GÖKGÖZ

   Merhaba En kolay ulaşım şekli otogardan indiğinizde hemen çıkışta bulunan otobüsleri kullanarak birliğe gidebilirsiniz. Şehir merkezinden ise 10 dakikalık yürüme mesafesinde kime sorsanız gösterecektir.

 4. OĞUZHAN

  MERTCAN BEY, ARABAYLA GİTSEM ARABAYI GÜVENLE BIRAKACAĞIM YER VAR MI ACABA BİRLİĞE YAKIN OLMASI ÖNEMLİ

  • Mertcan GÖKGÖZ

   Birliğe yakın bir yer bildiğim kadarıyla yok ancak merkeze bırakabilirsiniz kapalı otopark var. Oradan birlik yürüme mesafesi ile 10 dakika.

  • Onur

   MERHABA OĞUZHAN BEY, ARABA İLE GİTTİNİZ Mİ ACABA ? GİTTİYSENİZ NEREYE BIRAKTINIZ BENDE ARABA İLE GİTMEYİ PLANLIYORUM DA MERAK ETTİM.

 5. AHMET ÇINAR

  ÖNCELİKLE BİZİ BU ŞEKİLDE AYDINLATTIĞIN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ BURDUR DA ASKERLİK YAPACAĞIM İÇİN ÇOK ŞANSLI HİSSETTİM KENDİMİ HER ANLATIMIN İÇİN TŞK EDERİZ KARDEŞİM

 6. Erdem

  Hocam öncelikle verdiğin bilgi için cok tskler. Su ile ilgili sıkıntı oldugu söyleniyor banyo durumu nedir acaba?

  • Mertcan GÖKGÖZ

   Haftada 2 kez duş alınabilme imkanı oluyor sabahları da ihtiyaç banyosu, inşaat çalışması yüzünden su akmadığı oldu ancak duş alamama gibi bir durum olmadı.

 7. Tolga

  Cep telefonlarını girişte emanete alıyorlar mı? Bazı birliklerde kişisel eşyalar girişte emanete alınıp çıkarken veriliyormuş, Burdur'da böyle bir uygulama var mıydı biliyor musunuz?

  • Mertcan GÖKGÖZ

   Emanetçi bildiğim kadarıyla yok, getirenler kargoya vermek zorunda kalmışlardı.

 8. Hakan

  Peki telefonla görüşmek için onlar mı bir saat veriyor yoksa mesajları kontrol edebilmek için hep bir zaman var mı acaba?

 9. A.Metin ÇELEBİ

  Bilgilendirmen için teşekkür ederiz. sevk tarihim 05.01.2019 bu tarihte gidecek arkadaşlar varsa haberleşelim.3 ÜNCÜ P.EĞT.TUG.TIRT.ARÇ.SÜR.EĞT.A./BURDUR MERKEZ

  • nuri şanlı

   merhaba hocam. bende 05.01.2019 tarihinde gidecem whatsap gurubu var o tarih için katılmak isteyenler yazsın. 05345827895

 10. Yiğit Kılıç

  bende o tarihte gitcem inşallah ankaradan.

 11. Yiğit Kılıç

  kendi hattımızı saklayıp içeride kullansak bir sıkıntı olurmu ?

  • Mertcan GÖKGÖZ

   Merhaba Bilemeyeceğim, askercell en uygunu

   • Yiğit Kılıç

    yani içeride kullanana denk gelmedinizmi ? sizede merhaba bu arada :)

    • Mertcan GÖKGÖZ

     Ben içeride akıllı telefon sokanı gördüm daha sonra yakalatıp ceza almıştı + 1 hafta kadar :D

 12. gurkan soz

  Bilgiler için teşekkürler, mp3 çalar götürsek sıkıntı olur mu?

 13. Mazhar

  Mertcan Gökgöz bilgiler için çok teşekkürler. size bir kaç soru sormak istiyorum vaktiniz olup cevaplarsanız çok sevinirim. 1)e-devleten sevk belgesi çıkarıp götürmek yeterli mi yani askerlik şubesinden bir şey almamız gerekir mi? 2)kendi telefon hattımızı kullanmamıza izin vermiyorlar mı illede askercell mi almamız gerekir?(19 gün için fazladan para verip yeni bir hat almak istemiyorum açıkçası). 3).kesin almanız gerekenler kısımında o yazdığınız her şey almamız mı gerekir?(yani bazıları yoksa gidip almanız gerekir mi diyecekler)(zorunlu mu kısacası?) 4)benim birliğe katılış tarihim 08.01.2019/bu tarihte en son saat kaça kadar yetişmem gerekir birliğe? teşekkürler...

  • Mertcan GÖKGÖZ

   1- Evet yeterli, sülüs de her şey yazıyor zaten ek bir işleme gerek yok. 2- Mevcut hattınızı taşıyabilirsiniz sorun olmaz. 3- Kullanımınıza göre değişir. Kışlık götürebileceklerini değiştirebilirsin. Ama eksik götürürseniz de sıkıntı yok içeride ihtiyaç kantininde her şeyi bulabilirsiniz. 4- Sabah indiğinizde bir kahvaltı yapıp öğlen olmadan teslim olun, aksi durumda kamuflaj ve bot kalmadığında sorun yaşayabiliyorsunuz. Eğitime sivil kıyafetler ile gidilmesi gibi durumlarınız olabilir. Geç katılmanızı önermem. Hayırlı tezkereler.

 14. Mazhar

  teşekkürler hocam. Ayrıca: 1) oradaki ankesörlü telefonlarda kredi kartı kullanılabiliniyor mu? 2)otomatlarda bozuk para mı kullanılıyordu?

  • Mertcan GÖKGÖZ

   1- Hayır, içeride kart satılıyor kredi kartı ile alabilirsiniz. 2- Evet, otomatların hepsi bozuk para + temassız özellikli kredi kartı kulanılıyor.

 15. Mehmet Burak

  Merhaba, fotoğrafını koyduğunuz koğuş nereye ait biliyor musunuz? (%99 Işıklar askeri lisesi koğuşu gibime geldi)

 16. semih

  merhabalar , benim katılım tarihim ocak 7 yazıyor sülüste . o gün içinde saat kaça kadar teslim olmam gerekiyor birliğe , ulaşım biraz sıkıntılı , otobüsüm akşam 19:15te burdura varıyor bu sıkıntı yaratırmı benim için

  • Mertcan GÖKGÖZ

   En geç akşam 5'e kadar teslim olmanız önerilir. Ancak işlemleriniz uzun sürdüğü için erkenden birliğinize katılmanız önerilir.

   • semih

    eyvvallah , bir gün önceden yola çıkacam mecburen , bronşit ilaçlarımı içeri alır mı peki raporumun çıktısını götüreceğim yanımda

 17. Çağlar

  Bizde Ankaradan geleceğiz 2 arkadaş

 18. İsmail

  Abi namaz kılmak sorun oluyor mu. Yani vakit bulabilir miyim?

  • Mertcan GÖKGÖZ

   Merhaba, Hayır sorun olmuyor mescit bulunuyor namaz vakitlerinde gidilebiliyor.

 19. semih

  bir de kpssye hazırlanıyorum boş vaktimde okumam için 2 tane kpss kitabı getirsem içeri alırlarmı alsalar vakit olur mu göz atmam için

  • Mertcan GÖKGÖZ

   Yat içtimasından sonra 2 saat kadar boş vakit olabiliyor. Sorun olacağını sanmam

 20. Çağlar

  Kardeşim senin de mi teslim olma tarihi 07.01.2019

 21. sinan

  Merhaba, 21 ocakta teslim olacağım. Fakat öğretmenlik için tercih yapacağım tarihlerde askerde olacağım. Bir gün dışarı çıkıp onaylatmam gereken evraklar olacak. Bu sorun olur mu? İzin veriliyor mu?

  • Mertcan GÖKGÖZ

   Merhaba, konu ile ilgili bilgim yok, birliğe katılım yaptıktan sonra komutanınıza sormanız daha iyi olacaktır.

 22. samet

  iyi aksamlar, dönüş bileti almak için soruyorum yemin töreni saat kaç gibi bitiyor acaba?

  • Mertcan GÖKGÖZ

   Merhaba, 11:30 en geç 12:00 gibi bitiyor. Ancak terhis işlemleri uzun sürüyor. Bu yüzden mümkünse biletinizi akşama almaya çalışın.

 23. rıfat özcan

  merhaba, Askeriyenin verdiklerini yazabilir misiniz? Eşofman ve spor ayakkabı vs.

  • Mertcan GÖKGÖZ

   Kamuflaj, 2 don 2 fanila, postal, yüz havlusu dışında bir şey verilmiyor.(tabii yere göre değişiklik gösterir)

 24. Gürbüz ÇİMEN

  Merhabalar, ben düzce den geleceğim 29 haziran diyor sanırım 2 gün yol izni var, benim sorum şu içeride sigara içirtmiyorlardır inşallah bu bir, ikincisi yatakhanelerde ranza sistemimi var yoksa herkes tekli yataklarda yanyana mı yatıyorlar, bir de ışıklı ve sesli ortamda uyuyamıyorum ben bu yüzden kulak tıkacı ve göz bandı götürmek yasak değil di me ?

  • Mertcan GÖKGÖZ

   Merhaba Kapalı alanda sigara içmek yasak, saat akşam 10 da ışıklar kesin kapatılır aksi durumlar yasak, ranza sistemi var. Ses olacak şimdiden alışmaya çalışın.

 25. utku

  Merhaba, Isparta Havalimanın'dan Burdur'a ulaşım imkanı var mı ? Istanbuldan geçeceğim de.

 26. Onur

  Merhabalar, 13.00-13.30 gibi terhis işlemlerimi bitirip birliği terk etmem gibi mümkün mü? Ucağa yetişme durumum söz konusu olacak.

  • Mertcan GÖKGÖZ

   Terhis zamanı yaklaşınca komutanlara sormanızda fayda var, terhis işlemi uzun sürüyor.

 27. AliSsl

  Mrblar askere akıllı telefon alıp emanete bırakabilir miyiz

 28. Burak

  17B 6 nisan 2019 sevk bitiş nasipse 8 nisanda teslim olacağım 3 ÜNCÜ P.EĞT.TUG.TIRT.ARÇ.SÜR.EĞT.A Ankara dan geleceğim aynı zamanda katılacak olan varsa önceden irtibat kurup birlikte geçebiliriz.

 29. Oğuz Mert

  Aynı tarihte bende Ankara'dan geleceğim kardeşim. 0530 281 18 15. WhatsApp dan msj atarsan görüşürüz. İş yerinde telefonum çekmiyor.

 30. Omer Coskun

  İstanbul - Anadolu yakasından gelecekler numara bıraksınlar, duruma göre bir Mercedes Sprinter servis kiralayıp hep beraber rahat rahat gideriz. 05323656325

 31. Mehmet

  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Sevk tarihim 06.04.2019 En geç bu tarihte birliğe katılmam mı gerekiyor. Bir kaç gün geç te olabilir mi? Birde erken yada geç katılmanın avantaj ya da dezavantajı varmı.

  • Mertcan GÖKGÖZ

   Geç katılırsanız askerliğiniz geç gittiğiniz gün kadar uzar. Sülüs kağıdınızda birliğe katılacağınız tarih yazar ona göre birliğinize geçebilirsiniz.

 32. Oğuzhan Poyraz

  Peki yol izinleri vs nasıl oluyor ? Bu arada bende 06.04.2019 Sevk Tarihide teslim olmam gerekiyor, giden bazı arkadaşlarım var 2 gün yol izni alan da var 1 gün alan da, burda sormak istediğim şey tam olarak 06.04.2019 tarihinde sevk tarihi olan asker yol izni de 06.04.2019 tarihinden mi başlıyor ve yol izinleri 21 güne dahil mi ?

 33. Emre

  Mertcan verdiğin bilgiler için öncelikle teşekkür ederim . Ben Adanadan gideceğim . Sana bir kaç soru sormak istiyorum . Öncelikle benim evrak alma başlangıç tarihim 22.03.2019 ve evrak alma bitiş tarihim 06.04.2019 celp 17B olarak yazıyor ben belediye seçimleri bittikten sonra gitmek istiyorum bu durumu ne hale sokar kafam almadı yani kağıdı bu tarihlerin arasında istediğim gün alabilirmiyim.. 2. Soruma geçmek istiyorum . Yanımızda götüreceğimiz şeyler mesela atlet don hake renk mi olmak zorunda ve orda dolabimizi kitliyebiliyormuyuz şimdiden teşekkür ederim iyi günler .

  • Mertcan GÖKGÖZ

   Evrağanızı e-devlet üzerinden alabilirsiniz bir sorun olmaz yeterki bitiş tarihi geçmesin, iç çamaşırları haki renk olmalı, dolaplar kitlenmiyor değerli eşya götürmeyin.

 34. Uğur yıldırım

  Sa bilgiler için teşekkür ederim öncelikle ben Pazartesi teslim olucam nasip olursa bi sorum olacak girişte arama yapıyorlarmı ayrıntılı bide x-ray cihazı varmış doğrumu

  • Mertcan GÖKGÖZ

   Evet arama yapılıyor, X-rayden eşyalarınız geçecek. Üstünüzüde detaylı arayacaklar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir