Burdur’da Bedelli Askerlik Tecrübelerim

Yaklaşık 1 ay kadar önce 2.Bedelli Celp Döneminde askerliğimi Binbaşı Maruf Kışlası’nda P.EĞT.TUG.TIRT.ARÇ.SÜR.EĞT. Alayında 21 günlük temel eğitimimi tamamladım.

Pin

Yanınıza mutlaka götürmeniz gerekenler;

 1. Eşofman takımı koyu renk(akşam koğuşta giymek için)
 2. Spor ayakkabı koyu renk veya beyaz(Akşam içtiması ve serbest zamanlar için)
 3. Yeteri kadar don ve fanila(5-6 adet) kışın gidecekler varsa mutlaka içlik (haki renk)
 4. Gene kışın gidecekler için bere ve eldiven
  (haki renk)
 5. 2 adet askılık
 6. 1 çift terlik
 7. 1 adet sivilleri koymak için elbise kılıfı(gamboç)
 8. temiz ve kirli çamaşır torbası
 9. Bot kilidi(bot dolabını kitlemek için)
 10. Bot boyası ve fırçası
 11. Valiz kilidi(sivilleri koyduktan sonra kitlemek için)
 12. Islak mendil
 13. Dudak nemlendirici
 14. Tıraş takımı(kan taşı koymayı unutmayın)
 15. Tırnak makası
 16. Sabun ve sabunluk
 17. Banyo çantası(malzemeleri koymak için)
 18. Banyo havlusu(el havlusu veriliyor)
 19. Çatal iğne
 20. Talk pudrası(ayak ve ayakkabı için)

Kesin götürülmesi gerekenler dışında sizin kullandıklarınız varsa yanınıza alabilirsiniz. Unutmayın kişisel eşya dolabınız hem küçük hemde kitlenmiyor. 

Kışla içerisinde 2 tane alay bulunmaktadır;

 1. 3 ÜNCÜ P.EĞT.TUG.TIRT.ARÇ.SÜR.EĞT.A./BURDUR MERKEZ
 2. 3.ÜNCÜ P.EĞT.TUĞ. 58. P.EĞT. A.K. LIĞI/BURDUR MERKEZ

Birliğe katılımınızı yapmak için ana kapının biraz yukarısında giriş kapısı bulunmaktadır girişler de burayı kullanacaksınız. Ana kapıda sizi yönlendiren tabelalar zaten olacak.

Burdura ilk indiğinizde direk olarak kışlanın yolunu tutmayın vaktiniz olursa, güzel bir kahvaltı yapın ardından çok geciktirmeden(10.00 veya 11.00 gibi) birliğinize katılın.

Katılış sırasında üst aramasından geçeceksiniz. Kesici ve delici herhangi bir alet götürmeniz yasak. Bununla birlikte kamerası olmayan herhangi bir telefon götürebilirsiniz bir sorun çıkmaz.

Pin

Götürdüğünüz bu telefonda Askercell kullanmak zorunlu bunun için en yakın Turkcell bayiine gitmeniz yeterli birlik içerisinde genellikle satılan yerde kimse olmuyor.

Birliğinize katıldığınızda sizi bekleme odasına alacaklar ve evrak işleriniz başlayacak, burada erken gitmenin avantajını yaşayacaksınız. Fotoğraf çekilecek, evraklarınız doldurulacak, Mehmetçik sigortası yapılacak(30 TL ücrete 12 aylık yapılıyor isterseniz yaptırmaya bilirsiniz), RDM(Rehberlik ve Danışmanlık Merkezi) açıklaması ve kontrolleri yapılacak. Hemen ardından sizinle ilgilenen uzman asker birliğinize kadar size eşlik edecek

Pin

Burada bir takım evraklar dolduracaksınız yaklaşık olarak 8-10 adet kağıt imzalayacak ve dolduracaksınız. Parmak iziniz alınacak, özlük bilgilerinizi gireceksiniz.

İşlemlerinizin tamamlanmasının hemen ardından sizden sorumlu olan uzman eşliğinde öğle yemeğinizi yemek üzere yemekhaneye götürüleceksiniz. Sivil giysileriniz ile ilk yemeğinizi yedikten sonra valizlerinizi koğuş girişine bırakacak ve kamuflaj giymek için “Giyindirme alanı” denilen yere gideceksiniz.

Kamuflaj seçimi için öyle çok fazla vaktiniz olmayacak genelde oradaki usta askerler bir bakışta giydiğiniz bedeni anladığı için postal harici hiç bir şeyi denemeyeceksin. Postalları mümkünse 1-2 numara büyük almanızda fayda var.(%100 ayağınızı vuracak bundan kaçış yok)

Pin

Giyinme işlemleriniz tamamlandıktan sonra valizlerin’izde yer alan eşyalarınızı dolaplarınıza yerleştirmeniz için size süre tanınacak. Dolapları takım komutanımızın belirlediği gibi düzenli olacak şekilde yerleştirin. Yerleştirme düzeni için dolapların üzerinde genellikle bir çizelge olur bunlar aracılığı ile düzeltme imkanınız da var.

Pin

İkinci gün revir işlemleriniz gerçekleştirilecek, 1993 ve sonrası için 1 adet aşı yapılacak geri kalanlar için ise 2 adet aşı yapılacak. Bunlardan ilki Tetanoz diğeri ise Kızamık, aşılarımız yapıldıktan sonra herkesin işlemleri bitmesi için bekleme odasında veya dışarıda bekleyeceksiniz. Herhangi bir rahatsızlığınız varsa bu aşamada söyleyin aksi taktirde sizin için zor bir süreç başlayacak evrak işleriniz oldukça uzar geciktirmeyin.

Pin

Birlikte yemekler yağlı mideniz alışmamışsa ilk bir kaç gün sıkıntı çekebilirsiniz. Yemekhane konumuna göre yemeklerin sıcaklık durumları değişiyor. Genel olarak yemekler lezzetliydi.

Yatakhaneler her katta 2 adet olmak üzere 50 kişilikti toplamda binada 400 kadar kişi kalıyorduk. Dolaplar ile yattığımız yerler tabii ki ayrıydı her gün değişmeli olarak da gene bu alanlarda nöbet tutmayı ihmal etmedik.

Pin

Eğitime gelecek olursak genel olarak neredeyse her şeyi yaptık gece eğitimlerimiz oldu bizi bu aşamada en çok yoran törene hazırlanmamız oldu zaten eğitimin uzunca bir bölümü bu şekilde geçti mekik, şınav, yürüyüş ile silah eğitimi aldık. Eğitimler yorucu olsa da bizim için gereken eğitimlerdi. Daha sağını ve solunu bilmeyen onca insan olduğunu görmekte ilginçti.

Eğitimler sırasında kısa dönem erlerden her takımın başına 1 veya 2 adet çavuş veriliyor yani sizin komutanınız oluyor. Herhangi bir sorun yada sormanız gereken bir şey olursa direk olarak iletişim halinde olabiliyorsunuz. Genel olarak kısa dönem erler sizinle ilgilenmeye çalışıyor.

Pin

Bunların dışında kışlada askere oldukça fazla imkan sağlanmış durumda boş vakitleri değerlendirmek için bir adet sinema salonu bulunuyor. Aynı zamanda PlayStation oynayabilecek alanlar ile langırt masaları da mevcut.

Kışlada kesinlikle nakit para geçmiyor mümkün olduğunca kredi kartı ile alışveriş yapabiliyorsunuz. Ayrıca içeride bozuk paranın geçtiği otomatlar var. Çay bulma imkanınız yok ancak kahve içecek otomatlar bolca mevcut.

Kışla içerisinde yiyecek ve içeceklerin fiyatları da oldukça uygun kola ve gazoz fiyatları 1.75 TL, Su koli olarak temin ediyorduk ve 12 tanesi 4.80 TL gibi bir fiyatı vardı. Kantinden acıktığınızda tavuk döner, tost ve köfte yeme imkanınız da var fiyatları 3 ile 5 TL arasında değişiyor.

Pin

Gelelim yemin töreni hazırlıklarına, bildiğiniz gibi pek çok kışlada aileler ile birlikte tören yapılıyor. Son hafta bolca yürüyeceğiniz’i hatırlatayım iyi yürümeyenleri uyarmayı unutmayın yoksa sizde onlarla birlikte uzunca bir süre yürümeye devam edersiniz. 


Aileniz Burdura geldiğinde mümkünse öğretmen evinde kalmalarını veya mümkünse sabah kahvaltılarını öğretmen evinde yapmalarını sağlayın. Çayları oldukça iyidir ve açık büfe kahvaltı imkanı sağlamaktadır.

Burdura geldiğinizde mutlaka ceviz ezmesi yiyin hemen hemen her yerde satılıyor. Bu lezzeti tatmanızı şiddetle öneririm.

Akşam yemeğiniz de Burdur şiş yemeyi ihmal etmeyin. Hem fiyatları uygun hemde oldukça leziz olduğunu unutmayın.

Burdur’dan ayrılırken Burdur gölüne karşı çayınızı içmeyi unutmayın.

Pin

Askerlikten korkmayın her erkeğin tecrübe etmesi gerektiğini 21 gün gittikten sonra anladım. Askerliğe bakış açım bile değişti.

Burdur’da askerlik yapacak arkadaşlar için şimdiden hayırlı tezkereler.

Sistem Uzmanı, Linux Hacısı, El-Kernel

“Burdur’da Bedelli Askerlik Tecrübelerim” üzerine 152 yorum

  • Duyduklarınıza inanmayın, komutanlarımız ve kadro asker sağ olsunlar çok iyi davrandılar diğer yerleri bilmem ama Burdur’da biz bir sorun yaşamadık.

 1. İstanbuldan burdur 58. piyade alay komutanlığına en sağlıklı ulaşım nedir hocam havalimanı yok sanırım otogar a yakın mıdır alay servis vs var mı?

  Yanıtla
  • Merhaba

   En kolay ulaşım şekli otogardan indiğinizde hemen çıkışta bulunan otobüsleri kullanarak birliğe gidebilirsiniz. Şehir merkezinden ise 10 dakikalık yürüme mesafesinde kime sorsanız gösterecektir.

  • Birliğe yakın bir yer bildiğim kadarıyla yok ancak merkeze bırakabilirsiniz kapalı otopark var. Oradan birlik yürüme mesafesi ile 10 dakika.

  • MERHABA OĞUZHAN BEY, ARABA İLE GİTTİNİZ Mİ ACABA ? GİTTİYSENİZ NEREYE BIRAKTINIZ BENDE ARABA İLE GİTMEYİ PLANLIYORUM DA MERAK ETTİM.

 2. ÖNCELİKLE BİZİ BU ŞEKİLDE AYDINLATTIĞIN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ
  BURDUR DA ASKERLİK YAPACAĞIM İÇİN ÇOK ŞANSLI HİSSETTİM KENDİMİ HER ANLATIMIN İÇİN TŞK EDERİZ KARDEŞİM

  Yanıtla
 3. Hocam öncelikle verdiğin bilgi için cok tskler. Su ile ilgili sıkıntı oldugu söyleniyor banyo durumu nedir acaba?

  Yanıtla
  • Haftada 2 kez duş alınabilme imkanı oluyor sabahları da ihtiyaç banyosu, inşaat çalışması yüzünden su akmadığı oldu ancak duş alamama gibi bir durum olmadı.

 4. Cep telefonlarını girişte emanete alıyorlar mı? Bazı birliklerde kişisel eşyalar girişte emanete alınıp çıkarken veriliyormuş, Burdur’da böyle bir uygulama var mıydı biliyor musunuz?

  Yanıtla
  • Emanetçi bildiğim kadarıyla yok, getirenler kargoya vermek zorunda kalmışlardı.

 5. Peki telefonla görüşmek için onlar mı bir saat veriyor yoksa mesajları kontrol edebilmek için hep bir zaman var mı acaba?

  Yanıtla
 6. Bilgilendirmen için teşekkür ederiz. sevk tarihim 05.01.2019 bu tarihte gidecek arkadaşlar varsa haberleşelim.3 ÜNCÜ P.EĞT.TUG.TIRT.ARÇ.SÜR.EĞT.A./BURDUR MERKEZ

  Yanıtla
  • merhaba hocam. bende 05.01.2019 tarihinde gidecem whatsap gurubu var o tarih için katılmak isteyenler yazsın. 05345827895

 7. Mertcan Gökgöz bilgiler için çok teşekkürler. size bir kaç soru sormak istiyorum vaktiniz olup cevaplarsanız çok sevinirim.
  1)e-devleten sevk belgesi çıkarıp götürmek yeterli mi yani askerlik şubesinden bir şey almamız gerekir mi?
  2)kendi telefon hattımızı kullanmamıza izin vermiyorlar mı illede askercell mi almamız gerekir?(19 gün için fazladan para verip yeni bir hat almak istemiyorum açıkçası).
  3).kesin almanız gerekenler kısımında o yazdığınız her şey almamız mı gerekir?(yani bazıları yoksa gidip almanız gerekir mi diyecekler)(zorunlu mu kısacası?)
  4)benim birliğe katılış tarihim 08.01.2019/bu tarihte en son saat kaça kadar yetişmem gerekir birliğe?
  teşekkürler…

  Yanıtla
  • 1- Evet yeterli, sülüs de her şey yazıyor zaten ek bir işleme gerek yok.
   2- Mevcut hattınızı taşıyabilirsiniz sorun olmaz.
   3- Kullanımınıza göre değişir. Kışlık götürebileceklerini değiştirebilirsin. Ama eksik götürürseniz de sıkıntı yok içeride ihtiyaç kantininde her şeyi bulabilirsiniz.
   4- Sabah indiğinizde bir kahvaltı yapıp öğlen olmadan teslim olun, aksi durumda kamuflaj ve bot kalmadığında sorun yaşayabiliyorsunuz. Eğitime sivil kıyafetler ile gidilmesi gibi durumlarınız olabilir. Geç katılmanızı önermem.

   Hayırlı tezkereler.

 8. teşekkürler hocam. Ayrıca:
  1) oradaki ankesörlü telefonlarda kredi kartı kullanılabiliniyor mu?
  2)otomatlarda bozuk para mı kullanılıyordu?

  Yanıtla
  • 1- Hayır, içeride kart satılıyor kredi kartı ile alabilirsiniz.
   2- Evet, otomatların hepsi bozuk para + temassız özellikli kredi kartı kulanılıyor.

 9. Merhaba, fotoğrafını koyduğunuz koğuş nereye ait biliyor musunuz? (%99 Işıklar askeri lisesi koğuşu gibime geldi)

  Yanıtla
 10. merhabalar , benim katılım tarihim ocak 7 yazıyor sülüste . o gün içinde saat kaça kadar teslim olmam gerekiyor birliğe , ulaşım biraz sıkıntılı , otobüsüm akşam 19:15te burdura varıyor bu sıkıntı yaratırmı benim için

  Yanıtla
  • En geç akşam 5’e kadar teslim olmanız önerilir. Ancak işlemleriniz uzun sürdüğü için erkenden birliğinize katılmanız önerilir.

  • eyvvallah , bir gün önceden yola çıkacam mecburen , bronşit ilaçlarımı içeri alır mı peki raporumun çıktısını götüreceğim yanımda

  • o konuda bir bilgim maalesef yok, ilk girişte sorabilirsiniz.

  • Merhaba, Hayır sorun olmuyor mescit bulunuyor namaz vakitlerinde gidilebiliyor.

 11. bir de kpssye hazırlanıyorum boş vaktimde okumam için 2 tane kpss kitabı getirsem içeri alırlarmı alsalar vakit olur mu göz atmam için

  Yanıtla
  • Yat içtimasından sonra 2 saat kadar boş vakit olabiliyor. Sorun olacağını sanmam

 12. Merhaba, 21 ocakta teslim olacağım. Fakat öğretmenlik için tercih yapacağım tarihlerde askerde olacağım. Bir gün dışarı çıkıp onaylatmam gereken evraklar olacak. Bu sorun olur mu? İzin veriliyor mu?

  Yanıtla
  • Merhaba, konu ile ilgili bilgim yok, birliğe katılım yaptıktan sonra komutanınıza sormanız daha iyi olacaktır.

  • Merhaba, 11:30 en geç 12:00 gibi bitiyor. Ancak terhis işlemleri uzun sürüyor. Bu yüzden mümkünse biletinizi akşama almaya çalışın.

  • Kamuflaj, 2 don 2 fanila, postal, yüz havlusu dışında bir şey verilmiyor.(tabii yere göre değişiklik gösterir)

 13. Merhabalar, ben düzce den geleceğim 29 haziran diyor sanırım 2 gün yol izni var, benim sorum şu içeride sigara içirtmiyorlardır inşallah bu bir, ikincisi yatakhanelerde ranza sistemimi var yoksa herkes tekli yataklarda yanyana mı yatıyorlar, bir de ışıklı ve sesli ortamda uyuyamıyorum ben bu yüzden kulak tıkacı ve göz bandı götürmek yasak değil di me ?

  Yanıtla
  • Merhaba

   Kapalı alanda sigara içmek yasak, saat akşam 10 da ışıklar kesin kapatılır aksi durumlar yasak, ranza sistemi var. Ses olacak şimdiden alışmaya çalışın.

 14. Merhabalar, 13.00-13.30 gibi terhis işlemlerimi bitirip birliği terk etmem gibi mümkün mü? Ucağa yetişme durumum söz konusu olacak.

  Yanıtla
  • Terhis zamanı yaklaşınca komutanlara sormanızda fayda var, terhis işlemi uzun sürüyor.

  • Merhaba esim yarin terhis olucak izmire 3 te bilet bulmus bir tek bos olarak digerleri aksam cok gec saatlerdeymis sizce saat 3 e biletini alsinmi?

  • Terhis işlemleri uzun sürüyor, komutanlara sorularak karar alınması gerek yetişemeyebilir.

 15. 17B 6 nisan 2019 sevk bitiş nasipse 8 nisanda teslim olacağım 3 ÜNCÜ P.EĞT.TUG.TIRT.ARÇ.SÜR.EĞT.A Ankara dan geleceğim aynı zamanda katılacak olan varsa önceden irtibat kurup birlikte geçebiliriz.

  Yanıtla
 16. Aynı tarihte bende Ankara’dan geleceğim kardeşim. 0530 281 18 15. WhatsApp dan msj atarsan görüşürüz. İş yerinde telefonum çekmiyor.

  Yanıtla
 17. İstanbul – Anadolu yakasından gelecekler numara bıraksınlar, duruma göre bir Mercedes Sprinter servis kiralayıp hep beraber rahat rahat gideriz. 05323656325

  Yanıtla
 18. Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.
  Sevk tarihim 06.04.2019
  En geç bu tarihte birliğe katılmam mı gerekiyor. Bir kaç gün geç te olabilir mi?
  Birde erken yada geç katılmanın avantaj ya da dezavantajı varmı.

  Yanıtla
  • Geç katılırsanız askerliğiniz geç gittiğiniz gün kadar uzar. Sülüs kağıdınızda birliğe katılacağınız tarih yazar ona göre birliğinize geçebilirsiniz.

 19. Peki yol izinleri vs nasıl oluyor ? Bu arada bende 06.04.2019 Sevk Tarihide teslim olmam gerekiyor, giden bazı arkadaşlarım var 2 gün yol izni alan da var 1 gün alan da, burda sormak istediğim şey tam olarak 06.04.2019 tarihinde sevk tarihi olan asker yol izni de 06.04.2019 tarihinden mi başlıyor ve yol izinleri 21 güne dahil mi ?

  Yanıtla
 20. Mertcan verdiğin bilgiler için öncelikle teşekkür ederim . Ben Adanadan gideceğim . Sana bir kaç soru sormak istiyorum . Öncelikle benim evrak alma başlangıç tarihim 22.03.2019 ve evrak alma bitiş tarihim 06.04.2019 celp 17B olarak yazıyor ben belediye seçimleri bittikten sonra gitmek istiyorum bu durumu ne hale sokar kafam almadı yani kağıdı bu tarihlerin arasında istediğim gün alabilirmiyim.. 2. Soruma geçmek istiyorum . Yanımızda götüreceğimiz şeyler mesela atlet don hake renk mi olmak zorunda ve orda dolabimizi kitliyebiliyormuyuz şimdiden teşekkür ederim iyi günler .

  Yanıtla
  • Evrağanızı e-devlet üzerinden alabilirsiniz bir sorun olmaz yeterki bitiş tarihi geçmesin, iç çamaşırları haki renk olmalı, dolaplar kitlenmiyor değerli eşya götürmeyin.

 21. Sa bilgiler için teşekkür ederim öncelikle ben Pazartesi teslim olucam nasip olursa bi sorum olacak girişte arama yapıyorlarmı ayrıntılı bide x-ray cihazı varmış doğrumu

  Yanıtla
  • Evet arama yapılıyor, X-rayden eşyalarınız geçecek. Üstünüzüde detaylı arayacaklar

 22. Merhabalar Mertcan,15,04,2019 pazaretsi günü orda olmam gerekiyor,İstanbuldan geleçeğim uçak saat 12 gibi antalyaya oradanda burdura gidicem.Yani giriş saatim 3 veya 4ü bulur çok problem olur mu?

  Yanıtla
 23. Teslim tarihim Nisan 8 İstanbul dan katılacak arkadaşlar varsa iletişim e geçebiliriz 0531 696 72 65

  Yanıtla
 24. Yemin töreni tarihi tam ne zaman belli oluyor? Aileler terhis işlemleri sürerken kışlada mı bekliyor?

  Yanıtla
  • Size haber veriliyor, ailelerede ayrıca SMS ile bildirim yapılıyor. Terhis işlemi sürerken kışlada içerisinde yer alan bahçede bekleyebiliyorlar.

 25. Merhabalar,ben anlattığınız yerde bedelli yapan arkadaşıma ziyarete gideceğim,ama hangi gün ziyaretçi kabul ettiklerini bilmiyorum,ne yapmam gerekiyor?

  Yanıtla
  • Öğleden sonra istediğiniz bir zamanda gidebilirsiniz. Tercihiniz hafta sonu olursa daha uzun görüşme imkanınızda var. Gitmeden önce arkadaşınız ile iletişime geçmeyi unutmayın

 26. Merhabalar,

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Birlikte herhangi bir banka kartını kullanmamız mümkün mü? Yoksa sadece belirli kartlar mı geçerli?

  Yanıtla
  • Merhaba

   Hayır fark etmez, Temassız olması durumunda işlemleriniz daha hızlanacağı için temassız özellikli herhangi bir kart olursa daha iyi olur.

 27. selamlar 13/05/2019 da teslim olucam hayırlısı ile Ankara dan gidiyorum o tarihte gidecek arkadaşlar irtibata geçelim

  Yanıtla
 28. Selam distum bende anakaradan ayni tarihde teslim olucam burdur beraber gidebiliriz 5449434979 watsaptan ulasabirsin

  Yanıtla
  • Evet kısa bir muayene var bir şikayetiniz varsa yada kullandığınız devamlı ilaç vs varsa belirtin, birde aşı yapılıyor onun dışında sağlık kontrol yok.

 29. Selam Mertcan kardeşim bilgiler için teşekkürler. Ben de 10 Haziran günü teslim oluyorum, varsa aynı dönemde gidecekler tanışalım.

  Yanıtla
 30. mrb ben de burdur da askerlik yapacam atlet boxer ve çorap siyah renkte götürsem almazlar mı kesinlikle haki renk mi istiyorlar .. birşey daha soracam askerenin içinde bu tür malzemeleri alabileceğimiz yer var mı?

  Yanıtla
 31. Merhaba kışlada akşamları veya izin günlerinde 10-15 dk dahi olsa kullanabileceğimiz interneti olan bilgisayar var mı?

  Yanıtla
  • Taksi veya toplu taşıma ile birliğin önünden kolaylıkla geçebilirsiniz.

 32. 29 Haziran da istanbuldan birliğine teslim olucak arkadaşlar iletişimde olalım, yabancılık çekmeyelim , 0554 944 51 79

  Yanıtla
 33. sevk tarihi 29/06/2019 katılacağı tarih 1 gün yol var 1/07/2019 yazıyor ne zaman teslim olmam gerekir
  Bu tarihte gelen varsa haberleşelim dediğniz gibi yabancılık çekmeyelim gerçi 21 gün ama 😀
  Yalovadan geliyorum bu arada , şimdiden teşekkürler …

  Yanıtla
  • Her iki yer arasında birlik içinde mesafe çok uzak, boş vakitlerde yürürüm derseniz belki ama oda çok zor

 34. Merhaba, ben ve bir arkadaşım aynı terihlerde Burdru’a düştük fakat benim 3 ÜNCÜ P.EĞT.TUG. 58 İNCİ P.EĞT.A.K.LIĞI/MERKEZ olarak görünüyor onun ise 3 ÜNCÜ P.EĞT.TUG.TIRT.ARÇ.SÜR.EĞT.A./BURDUR MERKEZ olarak görünüyor aynı koğuşta olma imkanımız yokmu bu durumda sizce farklı yerler mi?

  Yanıtla
  • Aynı yerde olmazsınız, birlik içinde denk gelme imkanınız bile yok gibi bir şey belki cumartesi pazar görüşebilirsiniz. Birlik içinde yerler oldukça uzak

 35. Verdiğiniz detaylı bilgiler için teşekkürler. 20/07/2019 tarihinde İstanbuldan gidecek arkadaşlar var mı?

  Yanıtla
 36. Herkese Merhabalar
  Sorum şu sevk tarihim 18.07 katılacağım tarih 20.07 yazıyor 18 .07 de gitsem alırlar mı ?
  3 ÜNCÜ P.EĞT.TUG. TIRT.ARÇ.SÜR.EĞT.A. KH. VE KH.TK./MERKEZ

  Yanıtla
  • fazladan 2 gün askerlik yapmanız dışında bir sorun olmaz, alırlar.

  • Mertcan GÖKGÖZ kardeşimize öncelikle teşekkür ederiz bilgilendirme yaptığı için 21/07/2019tarihinde teslim olacağım 3 ÜNCÜ P.EĞT.TUG. TIRT.ARÇ.SÜR.EĞT.A. KH. VE KH.TK./MERKEZ burdura gidecek olan arkadaşlar varsa tanışalım yabancılık çekmeyelim KONYA’dan gideceğim İrt. 0541 358 49 62 şimdiden herkese hayırlı tezkereler.

 37. 1 Temmuz’da (dün) Tırtıllı Araç Sürücü Eğitim Alay Komutanlığına abim teslim oldu. Yemin töreninde sürpriz yapmak istiyoruz. Yemin töreni ne zaman olur acaba?

  Yanıtla
  • Yemin töreni yapılacaksa yakınlarına SMS ile bilgilendirme 1 hafta öncesinden yapılmakta.

 38. yanında telefonu olmayan asker için arama yapaabileceğimiz bir telefon var mı?anons şeklinde kantin yada herhangi bir iletişim numarası? arama imkanımız varsa saatleri nasıl?

  Yanıtla
 39. 24.08.2019 3 ÜNCÜ P.EĞT.TUG.58 İNCİ P.EĞT.A.K.LIĞI / BURDUR / MERKEZ SAMSUN’Dan gideceğim bu tarihte giden arkadaşlar varsa iletişime geçelim numaram: 05469000655 Mertcan Bey tuşlu telefon ve kendi simkartımızı içeriye girerken almama gibi bir durum varmı ?

  Yanıtla
 40. Kardeşim ben de tırtıllı araç sürücü eğitim alayında yaptım. ne yazık ki bu yazıyı okuyarak gittim oraya. pozitif düşüncelerle. sonuç hüsran. yemekler rezalet. bu yazıyı okuduğumdan boşu boşuna askercell aldım. akıllı telefon gizliden sokulabiliyormuş. Kantindeki tavuk döner, tost ya da köfte tam olarak şu: dondurulmuş eti ısıtıp ekmeğin arasına koyuyorlar kaklıyorlar. ayrıca 5-6 tane don değil her gün için ayrı bir don ve atlet götürün keza çorap da aynı şekilde.

  Playstation salonu hariç, sinema vs. tam rezalet. gerçi playstation salonu ve sinemaya içtimalardan vakit bulamıyorsunuz. her sabah 5-7 50 kabinli bölük dışı bir yerde duş alma imkanınız var fakat 6’da içtima var. yani apar topar duş alıp kamuflaj giymeniz gerekecek. Ya da haftada 2 gün takım olarak gün içinde ya da akşam 6 dan sonra duş alabiliyorsunuz. gün içinde alacağınız duşlarda duş sonrası kamuflaj giymek zorunlu.

  Bu arada teramiycn götürün. bol bol pişik olacaksınız.

  Yani Mertcan Kardeşim; hangi perspektifle iyi diyebiliyorsun anlamış değilim.

  Yanıtla
 41. Mertcan bey iyi günler saç tıraşı ile ilgili bir sorun oluyor mu yanları üç numara ile kestirsem üstünü aşırıya kaçmamak kaydıyla kısaltsam bir sıkıntı olur mu ?

  Yanıtla
  • Kep altı önerilir genelde, fazla uzun olmayacaksa sorun olacağını sanmam

 42. Merhaba bilgiler için teşekkür ederim. 28 Eylülde teslim olucam 13 ekimde sınavım var istanbulda izin verirler mi? Sınav için izin alan oldu mu?

  Yanıtla
  • Birliğe katıldıktan sonra, içeriden bilgi alabilirsiniz konu ile ilgili bu konuda çok soru geliyor ancak maalesef bilgim yok.

 43. Yunus kardeşim merhabalar gireceğin sınav akademikse izin verirler fakat Burdur da girme şansın varsa Burdur da bir okulda da girebilirsin bnde nasipse 30 Eylülde Burdur da teslim olucam akıllı tel sokacak olan varmı 🙂

  Yanıtla
 44. Merhaba 31b olarak Burdura askere katılacağım Vejeteryanım Burdurdaki yemekler nasıl acaba? Etsiz yemek çıkıyor mu? İçeriye reçetesiz ilaç götürebilir miyim ? ve sevk tarihim 28 eylül görünüyor askerlik subesi ayın 30’unda pazartesi 14. gibi teslim olman yeterli dedi.

  Yanıtla
  • Merhaba

   Reçetesiz ilaç alınmıyor, bir kaç farklı yemek çıkıyor ancak birliğe katılınca sormanızda fayda var genellikle yemeklerde et oluyordu.

  • Mertcan bey bilgi için teşekkür ederiz. Etsiz hiç yemek cıkmıyor mu… Kantin den bişey almak zor diyorlar. Ayrıca restuarant vs varmış burdurda birliğin içinde.. bende veganım ne yapmam lazım acaba.. girişte telefonumu birlige teslim etsem cıkarken alsam olabilirmi

  • Pilav ve çorba dışında etsiz pek birşey olmazdı(bazı günler hariç tabii), gidince görürsünüz diyelim birazda 🙂

  • Kemal arslan benimde 31 b olarak 28 eylül sevk tarihim 1 ekimde teslim olmam gerekiyor .. iletişim kuralım beraber geçelim ?

  • Pilav ve çorba da et suyu ile yapılıyor taş mı yiyelim biz. Vegan ve vejetaryen kişileri düşünmeleri lazım yani herkes et yiyecek diye bir kural yok ama eğer Restaurant vs bulunuyorsa bir şekilde hallolur

  • var kardeşim, salı günü öğlene doğru katılmayı düşünüyorum, iletişim halinde olduğunuz kimse var mı ? hatay’dan geliyorum ben de.

 45. MERHABALAR MERTCAN BEY,
  ASKERLİK SEVK TARİHİ 06.12.2019 DA BAŞLIYOR SON TARİH 21.12.2019 GÖZÜKÜYOR
  SON GÜN MÜ GİRİŞ YAPMAMIZ DAYA UYGUN, SEVK BAŞLANGIÇ TARİHİNDE TESLİM OLSAK 21 GÜN YAPIP 27’SİNDE TERHİS OLURMUYUZ ? GİRDİĞİMİZ GÜNDEN İTİBAREN 21 GÜNLÜK EĞİTİM OLARAK MI SAYILIYOR ?

  Yanıtla
 46. MRB ARKADASIM GEREKLI BILGILER ICIN TSK EDERIM UMARIM BIZLER ICINDE HAYIRLISI OLUR BENIM SEVK TARIHIMDE 28/09/2019 OLARAK GORUNUYOR BENDE ANGARALIYIM 05466317172 WHATSAPP GRUBUMUZ VARSA EKELRSENIZ SEVINIRIM 🙂

  Yanıtla
 47. Merhaba mert bey burdura katılacağım bende telefonum eski tuşlu fakat kameralı ne yapmalıyım kimi alır kimi almazlar diyor akıllı telefon değil sizce alırlar mı

  Yanıtla
 48. merhaba girişte nakit ile gelsem banka kartım mevcut değil malesef burdurda asker kart gibi şeyler varmı parayı yükleyebileceğim sadece nakit sorun olabiliyormuş bilgi edinirsem sizden süper olur

  Yanıtla
 49. Yorumunuz için teşekkürler. Bende 12/10/2019 da gideceğim başka gidecekler varsa istanbuldan haberleşelim.

  Yanıtla
  • Zor, önceden belirleniyor koğuşlar pek olası bir durum değil. Ama hiç belli olmaz denk gelebilirsinizde.

 50. Daha yeni Burdur ZMA bölüğünde askerlik yaptım. Buradaki fotoğrafların hiçbiri gerçekçi gelmedi bana açıkçası. Yataklar arası mesafe 15 santim. Ayrıca ranza sistemi altlı üstü. Askercell kimsenin kullandığı yoktu vbe komutanlar bile bunun farkındaydı. Diğer bölükler daha rahat iken tırtıllı araçlardaki ZMA bölüğünde her şey çok zorluydu. Hastalığı atlatmak da imkansızdı. Dönünce bile bunun sıkıntısını 1 ay yaşayacağınıza emin olabilirsiniz. Diğer taraftan 70li yıllardan kalma kilitsiz ve vurmadan kapanmayan dolaplar koğuşun dışındaki koridordaydı. Sabah koğuş kalkta nasıl bir izdiham olduğunu söylemek bile istemiyorum. Yemekhanede birden fazla kere böcek çıktığına bizzat şahit olduk. Diğer taraftan belki inanılası gelmez ama asıl zorluklar bunlardan ziyade insanlarla uğraşmaktı. Kesinlikle sizde de olacağı gibi bir grup güruh her eğitimden revire hastaneye giderek kaçtı bu durumda gerçekten hasta olanlar sıra gelmediği için revire gidemedi. Bu güruh yemekhane sıralarında duş sıralarında hep en ön sıraya da geçmeyi unutmadı. Buna kesinlikle hazırlıklı olmanız ve tepkinizi ortaya koymanız gerekiyor. İlk haftanın sonunda hasta oluyorsunuz. Olmamak imkansız gibi bir durum. Önceden doktora gidilebilir bi çözüm bulmak için fakat hiçbir grip ilacı işe yaramadı. İnsan bu kadar balgam çıkartabildiğine dahi şaşırıyor.

  Yanıtla
 51. şaka gibi anasını satiyim millet sanki askere gitmiyor pisliğe giriyor devlet ne boka yarıyor acaba şaka gibi ülke ya bizde gideceğiz oraya inşallah başımıza bunlar gelmez bir de para verdik adama koyuyor anasını satiyim

  Yanıtla
 52. osman zma düşeceksen hiç gitme lanet pislik bi yer 50 yıldır yastıklara yataklara su deymemiş. hele bide fatih tosun diye genç 93 doğumlu asteke denk gelsen vay haline ( bu sayfada yazılanlar çoğu yalan berbat ötesi çekilmez bi yer )

  Yanıtla
 53. Arkadaşlar bende 31b olarak ZMA bölüğünde bedelli askerlik yaptım. Birincisi tuvaletler leş gibi. Askerlere temizletiyorlar ama işin bok tarafı temizlemek için herhangi bir ilaç, domestos felan vermiyorlar. Herkes tuvalete giriyor ve büyük bir hijyen problemi var hasta olmamanız mümkün değil. Onun dışında her yer toz özellikle ZMA bölüğü eğitim alanı felan ZPT ve diğer bölüklere göre hapishane gibi.. Tozlar insanı maffediyor öksürmekten bunaldım o derece. Özellikle yanınızda bolca grip ve soguk algınlığı ilacı, ve 2 kutu öksürük şurubu götürün aksi takdirde hastalığınızın iyileşme durumu yok. Onun dışında komutanlar genel olarak iyi olsada bir kaç tane dengesiz vardı. Buradan Ali Abbas komutana ve Mustafa YolaGitmez komutana selam olsun çok ılımlı ve aslan gibi bir adamlardı. Yemekler pilav,makarna etler kokuyor… Yani çok bişey beklemeyin. Koğuşlarda çok temiz değil çok eski yataklar felan. Ben giderken askeriyeye uygun yastık kılıfı götürdüm. ve 19 gün boyunca yıkanmıyor düşünün yani bence sizde götürün oradakilerin durumu belli değil. Onun dışında askerliğini revirde geçirenler vardı. Her gün revire isim yazanlar felan.Arkadaşlar kısacası Burdur geceleri ve sabahları soğuk tozlara dikkat edin. İştimalara saatinde katılın. Allah kolaylık versin yani mümkünse ZMA YA düşmeyin!! :))))))))))))))

  Yanıtla
 54. Herkese merhaba arkadaşlar, 11 Nisan tarihinde 3 ÜNCÜ P.EĞT.TUG. 58.İNCİ P.EĞT.A.K.LIĞI/BURDUR MERKEZ’e teslim olucam. Nisan – Mayıs tarihlerinde Burdur’da askerliğini yapmış olanlardan hava durumunu bilgisi alabilir miyim?

  Yanıtla
 55. Var şans eseri girdim bu sayfaya ama iletişime geçelim kardeşim yabancılık çekmeyelim belki aynı koğuşta oluruz.
  0535 971 16 50 yazabilirsin

  Yanıtla
 56. — 20.06.2020 — 3 ÜNCÜ P.EĞT.TUG. 58.İNCİ P.EĞT.A.K.LIĞI/BURDUR 0539 544 66 58 gidecek olan arkadas varsa gitmeden haberleselim

  Yanıtla

Yorum yapın