acemi erler uygun adımda yürüyorlar

Burdur’da Bedelli Askerlik Tecrübelerim

Yaklaşık 1 ay kadar önce 2.Bedelli Celp Döneminde askerliğimi Binbaşı Maruf Kışlası’nda P.EĞT.TUG.TIRT.ARÇ.SÜR.EĞT. Alayında 21 günlük temel eğitimimi tamamladım.

bedelli askerlik temsili gorsel mertcan gökgöz
burdur'da bedelli askerlik tecrübelerim 12

Yanınıza mutlaka götürmeniz gerekenler;

 1. Eşofman takımı koyu renk(akşam koğuşta giymek için)
 2. Spor ayakkabı koyu renk veya beyaz(Akşam içtiması ve serbest zamanlar için)
 3. Yeteri kadar don ve fanila(5-6 adet) kışın gidecekler varsa mutlaka içlik (haki renk)
 4. Gene kışın gidecekler için bere ve eldiven
  (haki renk)
 5. 2 adet askılık
 6. 1 çift terlik
 7. 1 adet sivilleri koymak için elbise kılıfı(gamboç)
 8. temiz ve kirli çamaşır torbası
 9. Bot kilidi(bot dolabını kitlemek için)
 10. Bot boyası ve fırçası
 11. Valiz kilidi(sivilleri koyduktan sonra kitlemek için)
 12. Islak mendil
 13. Dudak nemlendirici
 14. Tıraş takımı(kan taşı koymayı unutmayın)
 15. Tırnak makası
 16. Sabun ve sabunluk
 17. Banyo çantası(malzemeleri koymak için)
 18. Banyo havlusu(el havlusu veriliyor)
 19. Çatal iğne
 20. Talk pudrası(ayak ve ayakkabı için)

Kesin götürülmesi gerekenler dışında sizin kullandıklarınız varsa yanınıza alabilirsiniz. Unutmayın kişisel eşya dolabınız hem küçük hemde kitlenmiyor. 

Kışla içerisinde 2 tane alay bulunmaktadır;

 1. 3 ÜNCÜ P.EĞT.TUG.TIRT.ARÇ.SÜR.EĞT.A./BURDUR MERKEZ
 2. 3.ÜNCÜ P.EĞT.TUĞ. 58. P.EĞT. A.K. LIĞI/BURDUR MERKEZ

Birliğe katılımınızı yapmak için ana kapının biraz yukarısında giriş kapısı bulunmaktadır girişler de burayı kullanacaksınız. Ana kapıda sizi yönlendiren tabelalar zaten olacak.

Burdura ilk indiğinizde direk olarak kışlanın yolunu tutmayın vaktiniz olursa, güzel bir kahvaltı yapın ardından çok geciktirmeden(10.00 veya 11.00 gibi) birliğinize katılın.

Katılış sırasında üst aramasından geçeceksiniz. Kesici ve delici herhangi bir alet götürmeniz yasak. Bununla birlikte kamerası olmayan herhangi bir telefon götürebilirsiniz bir sorun çıkmaz.

samsung kamerasiz cep telefonu mertcan gökgöz
burdur'da bedelli askerlik tecrübelerim 13

Götürdüğünüz bu telefonda Askercell kullanmak zorunlu bunun için en yakın Turkcell bayiine gitmeniz yeterli birlik içerisinde genellikle satılan yerde kimse olmuyor.

Birliğinize katıldığınızda sizi bekleme odasına alacaklar ve evrak işleriniz başlayacak, burada erken gitmenin avantajını yaşayacaksınız. Fotoğraf çekilecek, evraklarınız doldurulacak, Mehmetçik sigortası yapılacak(30 TL ücrete 12 aylık yapılıyor isterseniz yaptırmaya bilirsiniz), RDM(Rehberlik ve Danışmanlık Merkezi) açıklaması ve kontrolleri yapılacak. Hemen ardından sizinle ilgilenen uzman asker birliğinize kadar size eşlik edecek

bedelli askerlik gorsel1 mertcan gökgöz
burdur'da bedelli askerlik tecrübelerim 14

Burada bir takım evraklar dolduracaksınız yaklaşık olarak 8-10 adet kağıt imzalayacak ve dolduracaksınız. Parmak iziniz alınacak, özlük bilgilerinizi gireceksiniz.

İşlemlerinizin tamamlanmasının hemen ardından sizden sorumlu olan uzman eşliğinde öğle yemeğinizi yemek üzere yemekhaneye götürüleceksiniz. Sivil giysileriniz ile ilk yemeğinizi yedikten sonra valizlerinizi koğuş girişine bırakacak ve kamuflaj giymek için “Giyindirme alanı” denilen yere gideceksiniz.

Kamuflaj seçimi için öyle çok fazla vaktiniz olmayacak genelde oradaki usta askerler bir bakışta giydiğiniz bedeni anladığı için postal harici hiç bir şeyi denemeyeceksin. Postalları mümkünse 1-2 numara büyük almanızda fayda var.(%100 ayağınızı vuracak bundan kaçış yok)

burdur bedelli askerlik gorsel3 mertcan gökgöz
burdur'da bedelli askerlik tecrübelerim 15

Giyinme işlemleriniz tamamlandıktan sonra valizlerin’izde yer alan eşyalarınızı dolaplarınıza yerleştirmeniz için size süre tanınacak. Dolapları takım komutanımızın belirlediği gibi düzenli olacak şekilde yerleştirin. Yerleştirme düzeni için dolapların üzerinde genellikle bir çizelge olur bunlar aracılığı ile düzeltme imkanınız da var.

burdur bedelli asi gorsel mertcan gökgöz
burdur'da bedelli askerlik tecrübelerim 16

İkinci gün revir işlemleriniz gerçekleştirilecek, 1993 ve sonrası için 1 adet aşı yapılacak geri kalanlar için ise 2 adet aşı yapılacak. Bunlardan ilki Tetanoz diğeri ise Kızamık, aşılarımız yapıldıktan sonra herkesin işlemleri bitmesi için bekleme odasında veya dışarıda bekleyeceksiniz. Herhangi bir rahatsızlığınız varsa bu aşamada söyleyin aksi taktirde sizin için zor bir süreç başlayacak evrak işleriniz oldukça uzar geciktirmeyin.

burdur tabldot yemek mertcan gökgöz
burdur'da bedelli askerlik tecrübelerim 17

Birlikte yemekler yağlı mideniz alışmamışsa ilk bir kaç gün sıkıntı çekebilirsiniz. Yemekhane konumuna göre yemeklerin sıcaklık durumları değişiyor. Genel olarak yemekler lezzetliydi.

Yatakhaneler her katta 2 adet olmak üzere 50 kişilikti toplamda binada 400 kadar kişi kalıyorduk. Dolaplar ile yattığımız yerler tabii ki ayrıydı her gün değişmeli olarak da gene bu alanlarda nöbet tutmayı ihmal etmedik.

yatakhane burdur bedelli mertcan gökgöz
burdur'da bedelli askerlik tecrübelerim 18

Eğitime gelecek olursak genel olarak neredeyse her şeyi yaptık gece eğitimlerimiz oldu bizi bu aşamada en çok yoran törene hazırlanmamız oldu zaten eğitimin uzunca bir bölümü bu şekilde geçti mekik, şınav, yürüyüş ile silah eğitimi aldık. Eğitimler yorucu olsa da bizim için gereken eğitimlerdi. Daha sağını ve solunu bilmeyen onca insan olduğunu görmekte ilginçti.

Eğitimler sırasında kısa dönem erlerden her takımın başına 1 veya 2 adet çavuş veriliyor yani sizin komutanınız oluyor. Herhangi bir sorun yada sormanız gereken bir şey olursa direk olarak iletişim halinde olabiliyorsunuz. Genel olarak kısa dönem erler sizinle ilgilenmeye çalışıyor.

burdur bedelli gorsel5 temsili mertcan gökgöz
burdur'da bedelli askerlik tecrübelerim 19

Bunların dışında kışlada askere oldukça fazla imkan sağlanmış durumda boş vakitleri değerlendirmek için bir adet sinema salonu bulunuyor. Aynı zamanda PlayStation oynayabilecek alanlar ile langırt masaları da mevcut.

Kışlada kesinlikle nakit para geçmiyor mümkün olduğunca kredi kartı ile alışveriş yapabiliyorsunuz. Ayrıca içeride bozuk paranın geçtiği otomatlar var. Çay bulma imkanınız yok ancak kahve içecek otomatlar bolca mevcut.

Kışla içerisinde yiyecek ve içeceklerin fiyatları da oldukça uygun kola ve gazoz fiyatları 1.75 TL, Su koli olarak temin ediyorduk ve 12 tanesi 4.80 TL gibi bir fiyatı vardı. Kantinden acıktığınızda tavuk döner, tost ve köfte yeme imkanınız da var fiyatları 3 ile 5 TL arasında değişiyor.

bedelli askerlik burdur 2018 gorsel2 e1542625223733 mertcan gökgöz
burdur'da bedelli askerlik tecrübelerim 20

Gelelim yemin töreni hazırlıklarına, bildiğiniz gibi pek çok kışlada aileler ile birlikte tören yapılıyor. Son hafta bolca yürüyeceğiniz’i hatırlatayım iyi yürümeyenleri uyarmayı unutmayın yoksa sizde onlarla birlikte uzunca bir süre yürümeye devam edersiniz. 


Aileniz Burdura geldiğinde mümkünse öğretmen evinde kalmalarını veya mümkünse sabah kahvaltılarını öğretmen evinde yapmalarını sağlayın. Çayları oldukça iyidir ve açık büfe kahvaltı imkanı sağlamaktadır.

Burdura geldiğinizde mutlaka ceviz ezmesi yiyin hemen hemen her yerde satılıyor. Bu lezzeti tatmanızı şiddetle öneririm.

Akşam yemeğiniz de Burdur şiş yemeyi ihmal etmeyin. Hem fiyatları uygun hemde oldukça leziz olduğunu unutmayın.

Burdur’dan ayrılırken Burdur gölüne karşı çayınızı içmeyi unutmayın.

burdur golu manzara mertcan gökgöz
burdur'da bedelli askerlik tecrübelerim 21

Askerlikten korkmayın her erkeğin tecrübe etmesi gerektiğini 21 gün gittikten sonra anladım. Askerliğe bakış açım bile değişti.

Burdur’da askerlik yapacak arkadaşlar için şimdiden hayırlı tezkereler.

Share this article
Shareable URL
Prev Post

mdadm.conf defines no arrays Hatası ve Çözümü

Next Post

SSL_ERROR_NO_CYPHER_OVERLAP Sorunu ve Çözümü

Comments 152
 1. sevk tarihi 29/06/2019 katılacağı tarih 1 gün yol var 1/07/2019 yazıyor ne zaman teslim olmam gerekir
  Bu tarihte gelen varsa haberleşelim dediğniz gibi yabancılık çekmeyelim gerçi 21 gün ama 😀
  Yalovadan geliyorum bu arada , şimdiden teşekkürler …

 2. tırt araç ve 58. piyadedeki arkadaşlar birbirlerini ne kadar görebiliyor gün içinde? teşekkürler

  1. Her iki yer arasında birlik içinde mesafe çok uzak, boş vakitlerde yürürüm derseniz belki ama oda çok zor

 3. Merhaba, ben ve bir arkadaşım aynı terihlerde Burdru’a düştük fakat benim 3 ÜNCÜ P.EĞT.TUG. 58 İNCİ P.EĞT.A.K.LIĞI/MERKEZ olarak görünüyor onun ise 3 ÜNCÜ P.EĞT.TUG.TIRT.ARÇ.SÜR.EĞT.A./BURDUR MERKEZ olarak görünüyor aynı koğuşta olma imkanımız yokmu bu durumda sizce farklı yerler mi?

  1. Aynı yerde olmazsınız, birlik içinde denk gelme imkanınız bile yok gibi bir şey belki cumartesi pazar görüşebilirsiniz. Birlik içinde yerler oldukça uzak

 4. Verdiğiniz detaylı bilgiler için teşekkürler. 20/07/2019 tarihinde İstanbuldan gidecek arkadaşlar var mı?

 5. Herkese Merhabalar
  Sorum şu sevk tarihim 18.07 katılacağım tarih 20.07 yazıyor 18 .07 de gitsem alırlar mı ?
  3 ÜNCÜ P.EĞT.TUG. TIRT.ARÇ.SÜR.EĞT.A. KH. VE KH.TK./MERKEZ

  1. Mertcan GÖKGÖZ kardeşimize öncelikle teşekkür ederiz bilgilendirme yaptığı için 21/07/2019tarihinde teslim olacağım 3 ÜNCÜ P.EĞT.TUG. TIRT.ARÇ.SÜR.EĞT.A. KH. VE KH.TK./MERKEZ burdura gidecek olan arkadaşlar varsa tanışalım yabancılık çekmeyelim KONYA’dan gideceğim İrt. 0541 358 49 62 şimdiden herkese hayırlı tezkereler.

 6. 1 Temmuz’da (dün) Tırtıllı Araç Sürücü Eğitim Alay Komutanlığına abim teslim oldu. Yemin töreninde sürpriz yapmak istiyoruz. Yemin töreni ne zaman olur acaba?

  1. Yemin töreni yapılacaksa yakınlarına SMS ile bilgilendirme 1 hafta öncesinden yapılmakta.

 7. yanında telefonu olmayan asker için arama yapaabileceğimiz bir telefon var mı?anons şeklinde kantin yada herhangi bir iletişim numarası? arama imkanımız varsa saatleri nasıl?

 8. 24.08.2019 3 ÜNCÜ P.EĞT.TUG.58 İNCİ P.EĞT.A.K.LIĞI / BURDUR / MERKEZ SAMSUN’Dan gideceğim bu tarihte giden arkadaşlar varsa iletişime geçelim numaram: 05469000655 Mertcan Bey tuşlu telefon ve kendi simkartımızı içeriye girerken almama gibi bir durum varmı ?

 9. Kardeşim ben de tırtıllı araç sürücü eğitim alayında yaptım. ne yazık ki bu yazıyı okuyarak gittim oraya. pozitif düşüncelerle. sonuç hüsran. yemekler rezalet. bu yazıyı okuduğumdan boşu boşuna askercell aldım. akıllı telefon gizliden sokulabiliyormuş. Kantindeki tavuk döner, tost ya da köfte tam olarak şu: dondurulmuş eti ısıtıp ekmeğin arasına koyuyorlar kaklıyorlar. ayrıca 5-6 tane don değil her gün için ayrı bir don ve atlet götürün keza çorap da aynı şekilde.

  Playstation salonu hariç, sinema vs. tam rezalet. gerçi playstation salonu ve sinemaya içtimalardan vakit bulamıyorsunuz. her sabah 5-7 50 kabinli bölük dışı bir yerde duş alma imkanınız var fakat 6’da içtima var. yani apar topar duş alıp kamuflaj giymeniz gerekecek. Ya da haftada 2 gün takım olarak gün içinde ya da akşam 6 dan sonra duş alabiliyorsunuz. gün içinde alacağınız duşlarda duş sonrası kamuflaj giymek zorunlu.

  Bu arada teramiycn götürün. bol bol pişik olacaksınız.

  Yani Mertcan Kardeşim; hangi perspektifle iyi diyebiliyorsun anlamış değilim.

 10. Mertcan bey iyi günler saç tıraşı ile ilgili bir sorun oluyor mu yanları üç numara ile kestirsem üstünü aşırıya kaçmamak kaydıyla kısaltsam bir sıkıntı olur mu ?

 11. Merhaba bilgiler için teşekkür ederim. 28 Eylülde teslim olucam 13 ekimde sınavım var istanbulda izin verirler mi? Sınav için izin alan oldu mu?

  1. Birliğe katıldıktan sonra, içeriden bilgi alabilirsiniz konu ile ilgili bu konuda çok soru geliyor ancak maalesef bilgim yok.

 12. Yunus kardeşim merhabalar gireceğin sınav akademikse izin verirler fakat Burdur da girme şansın varsa Burdur da bir okulda da girebilirsin bnde nasipse 30 Eylülde Burdur da teslim olucam akıllı tel sokacak olan varmı 🙂

 13. Merhaba 31b olarak Burdura askere katılacağım Vejeteryanım Burdurdaki yemekler nasıl acaba? Etsiz yemek çıkıyor mu? İçeriye reçetesiz ilaç götürebilir miyim ? ve sevk tarihim 28 eylül görünüyor askerlik subesi ayın 30’unda pazartesi 14. gibi teslim olman yeterli dedi.

  1. Merhaba

   Reçetesiz ilaç alınmıyor, bir kaç farklı yemek çıkıyor ancak birliğe katılınca sormanızda fayda var genellikle yemeklerde et oluyordu.

   1. Mertcan bey bilgi için teşekkür ederiz. Etsiz hiç yemek cıkmıyor mu… Kantin den bişey almak zor diyorlar. Ayrıca restuarant vs varmış burdurda birliğin içinde.. bende veganım ne yapmam lazım acaba.. girişte telefonumu birlige teslim etsem cıkarken alsam olabilirmi

   2. Pilav ve çorba dışında etsiz pek birşey olmazdı(bazı günler hariç tabii), gidince görürsünüz diyelim birazda 🙂

  2. Kemal arslan benimde 31 b olarak 28 eylül sevk tarihim 1 ekimde teslim olmam gerekiyor .. iletişim kuralım beraber geçelim ?

  1. Pilav ve çorba da et suyu ile yapılıyor taş mı yiyelim biz. Vegan ve vejetaryen kişileri düşünmeleri lazım yani herkes et yiyecek diye bir kural yok ama eğer Restaurant vs bulunuyorsa bir şekilde hallolur

   1. var kardeşim, salı günü öğlene doğru katılmayı düşünüyorum, iletişim halinde olduğunuz kimse var mı ? hatay’dan geliyorum ben de.

 14. MERHABALAR MERTCAN BEY,
  ASKERLİK SEVK TARİHİ 06.12.2019 DA BAŞLIYOR SON TARİH 21.12.2019 GÖZÜKÜYOR
  SON GÜN MÜ GİRİŞ YAPMAMIZ DAYA UYGUN, SEVK BAŞLANGIÇ TARİHİNDE TESLİM OLSAK 21 GÜN YAPIP 27’SİNDE TERHİS OLURMUYUZ ? GİRDİĞİMİZ GÜNDEN İTİBAREN 21 GÜNLÜK EĞİTİM OLARAK MI SAYILIYOR ?

 15. MRB ARKADASIM GEREKLI BILGILER ICIN TSK EDERIM UMARIM BIZLER ICINDE HAYIRLISI OLUR BENIM SEVK TARIHIMDE 28/09/2019 OLARAK GORUNUYOR BENDE ANGARALIYIM 05466317172 WHATSAPP GRUBUMUZ VARSA EKELRSENIZ SEVINIRIM 🙂

 16. Merhaba mert bey burdura katılacağım bende telefonum eski tuşlu fakat kameralı ne yapmalıyım kimi alır kimi almazlar diyor akıllı telefon değil sizce alırlar mı

 17. merhaba girişte nakit ile gelsem banka kartım mevcut değil malesef burdurda asker kart gibi şeyler varmı parayı yükleyebileceğim sadece nakit sorun olabiliyormuş bilgi edinirsem sizden süper olur

 18. Yorumunuz için teşekkürler. Bende 12/10/2019 da gideceğim başka gidecekler varsa istanbuldan haberleşelim.

  1. Zor, önceden belirleniyor koğuşlar pek olası bir durum değil. Ama hiç belli olmaz denk gelebilirsinizde.

 19. Daha yeni Burdur ZMA bölüğünde askerlik yaptım. Buradaki fotoğrafların hiçbiri gerçekçi gelmedi bana açıkçası. Yataklar arası mesafe 15 santim. Ayrıca ranza sistemi altlı üstü. Askercell kimsenin kullandığı yoktu vbe komutanlar bile bunun farkındaydı. Diğer bölükler daha rahat iken tırtıllı araçlardaki ZMA bölüğünde her şey çok zorluydu. Hastalığı atlatmak da imkansızdı. Dönünce bile bunun sıkıntısını 1 ay yaşayacağınıza emin olabilirsiniz. Diğer taraftan 70li yıllardan kalma kilitsiz ve vurmadan kapanmayan dolaplar koğuşun dışındaki koridordaydı. Sabah koğuş kalkta nasıl bir izdiham olduğunu söylemek bile istemiyorum. Yemekhanede birden fazla kere böcek çıktığına bizzat şahit olduk. Diğer taraftan belki inanılası gelmez ama asıl zorluklar bunlardan ziyade insanlarla uğraşmaktı. Kesinlikle sizde de olacağı gibi bir grup güruh her eğitimden revire hastaneye giderek kaçtı bu durumda gerçekten hasta olanlar sıra gelmediği için revire gidemedi. Bu güruh yemekhane sıralarında duş sıralarında hep en ön sıraya da geçmeyi unutmadı. Buna kesinlikle hazırlıklı olmanız ve tepkinizi ortaya koymanız gerekiyor. İlk haftanın sonunda hasta oluyorsunuz. Olmamak imkansız gibi bir durum. Önceden doktora gidilebilir bi çözüm bulmak için fakat hiçbir grip ilacı işe yaramadı. İnsan bu kadar balgam çıkartabildiğine dahi şaşırıyor.

 20. şaka gibi anasını satiyim millet sanki askere gitmiyor pisliğe giriyor devlet ne boka yarıyor acaba şaka gibi ülke ya bizde gideceğiz oraya inşallah başımıza bunlar gelmez bir de para verdik adama koyuyor anasını satiyim

 21. osman zma düşeceksen hiç gitme lanet pislik bi yer 50 yıldır yastıklara yataklara su deymemiş. hele bide fatih tosun diye genç 93 doğumlu asteke denk gelsen vay haline ( bu sayfada yazılanlar çoğu yalan berbat ötesi çekilmez bi yer )

 22. Arkadaşlar bende 31b olarak ZMA bölüğünde bedelli askerlik yaptım. Birincisi tuvaletler leş gibi. Askerlere temizletiyorlar ama işin bok tarafı temizlemek için herhangi bir ilaç, domestos felan vermiyorlar. Herkes tuvalete giriyor ve büyük bir hijyen problemi var hasta olmamanız mümkün değil. Onun dışında her yer toz özellikle ZMA bölüğü eğitim alanı felan ZPT ve diğer bölüklere göre hapishane gibi.. Tozlar insanı maffediyor öksürmekten bunaldım o derece. Özellikle yanınızda bolca grip ve soguk algınlığı ilacı, ve 2 kutu öksürük şurubu götürün aksi takdirde hastalığınızın iyileşme durumu yok. Onun dışında komutanlar genel olarak iyi olsada bir kaç tane dengesiz vardı. Buradan Ali Abbas komutana ve Mustafa YolaGitmez komutana selam olsun çok ılımlı ve aslan gibi bir adamlardı. Yemekler pilav,makarna etler kokuyor… Yani çok bişey beklemeyin. Koğuşlarda çok temiz değil çok eski yataklar felan. Ben giderken askeriyeye uygun yastık kılıfı götürdüm. ve 19 gün boyunca yıkanmıyor düşünün yani bence sizde götürün oradakilerin durumu belli değil. Onun dışında askerliğini revirde geçirenler vardı. Her gün revire isim yazanlar felan.Arkadaşlar kısacası Burdur geceleri ve sabahları soğuk tozlara dikkat edin. İştimalara saatinde katılın. Allah kolaylık versin yani mümkünse ZMA YA düşmeyin!! :))))))))))))))

 23. Herkese merhaba arkadaşlar, 11 Nisan tarihinde 3 ÜNCÜ P.EĞT.TUG. 58.İNCİ P.EĞT.A.K.LIĞI/BURDUR MERKEZ’e teslim olucam. Nisan – Mayıs tarihlerinde Burdur’da askerliğini yapmış olanlardan hava durumunu bilgisi alabilir miyim?

 24. Var şans eseri girdim bu sayfaya ama iletişime geçelim kardeşim yabancılık çekmeyelim belki aynı koğuşta oluruz.
  0535 971 16 50 yazabilirsin

 25. — 20.06.2020 — 3 ÜNCÜ P.EĞT.TUG. 58.İNCİ P.EĞT.A.K.LIĞI/BURDUR 0539 544 66 58 gidecek olan arkadas varsa gitmeden haberleselim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Read next
0
Share