Genel

Bilgisayarın İç Donanım Birimleri Nelerdir

21 Aralık 2013

Bilgisayarın İç Donanım Birimleri Nelerdir

Bilgisayarın tüm fiziksel yapısı donanım olarak nitelendirilebilir. Bilgisayarın fiziksel yapısı kasa, kasanın içindekiler, klavye, monitör gibi unsurlardan oluşmaktadır. Bilgisayarın içyapısı iç donanım birimleri ve dış donanım birimleri olarak ikiye ayrılmaktadır.

İç donanım birimleri nden biri olan anakart bilgisayarın tüm elektronik parçalarının takıldığı elektronik devre olarak bilinmektedir. Anakart üzerinde işlemci yuvası, güç girişleri, ram yuvası, PCI, AGP ve ISA slotları ve ayrıca portlar bulunmaktadır. Ekran kartlarının takıldığı girişler AGP slotu olarak adlandırılmaktadır. Bunun yanında TV kartı, modem, Ethernet kartı, ses kartı gibi donanımların takılı olduğu girişler de PCI slotu olarak adlandırılmaktadır. ISA slotu ise eski anakartlarda bulunmaktadır. PCI slotlarının görevini yapan bu girişler de iç donanım birimleri arasında bulunmaktadır. Portlar ise kasanın arkasında bulunmaktadır.

Mouse, klavye, tarayıcı ve yazıcı gibi pek çok farklı bileşen bu girişler sayesinde bağlanmaktadır. Bilgisayarın beyni olarak da nitelendirilen işlemci (CPU) bütün işlemlerin gerçekleştiği alandır. İşlemci üreten iki tane firmanın olduğu bilinmektedir. Bunlar arasında Intel ve AMD bulunmaktadır.

Intel Celeron fiyat olarak uygun olan ancak performans olarak o kadar da iyi olmayan bir işlemci olarak bilinmektedir. Söz konusu işlemciyi kullanırken aynı anda birden fazla işlem yaptığınızda bilgisayarın yavaşlaması söz konusu olabilir. Genellikle 100 dolardan satışa sunulmaktadır. Intel Pentium ise fiyatı yüksek ama performansı iyi olan ve piyasada çok kullanılan işlemcilerdendir. Piyasa değeri 200 dolardır. Aynı zamanda çift çekirdekli olan Intel Pentium işlemciler bulunmaktadır. Pentium Core Duo ve Pentium Solo bunlar arasında bulunmaktadır.

İç donanım birimleri arasında bulunan AMD işlemci ise AMD Semprom, Celeron ve AMD Athlon 64 olarak ikiye ayrılmaktadır. AMD Sempron fitayı uygun olan bir işlemcidir. 120 dolara satılmaktadır. Celeron’a göre daha iyi bir performans sergilemektedir. Athlon 64 ise Pentium kadar pahalı değildir. 160 dolara satılmaktadır. Performans olarak iyi bir işlemci olduğu için tercih edilmektedir. Genellikle ucuz ofis bilgisayarı kurmak isteyenler Celeron’u tercih etmektedir. Orta seviyeli olan kullanıcılar Amd Sempron işlemciyi tercih etmekte, profesyonel bilgisayar isteyenler ise Amd Athlon 64’ü seçmektedir.

İç donanım birimleri arasında aynı zamanda ekran kartı da bulunmaktadır. Ekran kartı bilgisayardaki işlemlerin ekrana ya da monitöre aktarılmasını sağlamaktadır. Ekran kartlarının farklı türleri piyasada bulunmaktadır. 64, 128, 256, 512 mega byte büyüklüğünde pek çok farklı ekran kartları vardır. Söz konusu boyutlar ekran kartının saniyede işlediği veri miktarını ifade etmektedir. Pek çok bilgisayar kullanıcısı oyun oynamak için ekran kartına dikkat etmektedir.

Ancak sadece yazı yazmak isteyenler ekran kartının büyüklüğüne dikkat etmeyebilir. Genellikle iç donanım birimleri arasında bulunan ekran kartını kullanan ofis kullanıcıları 64 Mb’lık olanları tercih etmektedir. Ancak arada sırada oyun oynamak isteyenler 128 Mb’lık olan ekran kartlarını seçmektedir. Hem oyun oynamak hem de görüntü ve resim işleme gibi multimedya programlarını kullanmak isteyenler 256 ve üstünde ekran kartlarını tercih etmektedir.

Aynı zamanda onboard ekran kartı da ana kartın üzerinde bulunmaktadır ve üretim esnasında monte edilmiştir. Entegre halinde olan bu ekran kartı harici ekran kartlarında bulunan belleğe sahip değildir. Bu nedenle de bilgisayarın belleğini kullanmaktadırlar. Söz konusu birim laptoplarda paylaşımlıdır.

Aynı zamanda max 128,256 mb şeklinde ifade edilmektedir. Tüm bunların yanında ses kartı da iç donanımda önemli bir yere sahiptir. Bilgisayarda bulunan bellekler, hard diskler, flash diskler, disket sürücüleri, CD-Rom sürücüleri, CD sürücüler, DVD sürücüler, DVD yazıcılar, Ethernet kartı ve hub gibi tüm parçalar iç donanımda yer almaktadır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir