ArubaCloud İle Sunucu Keyfinizi İki Katına Çıkartın

Sizlere Italyanın belkide en uygun fiyatlı ama bir o kadarda performanslı bir firmasından bahsedeceğim.

Aruba Cloud, Avrupa pazarına yönelik Cloud servis markamızdır. Bir dizi Bulut hizmeti sunmak amacıyla tasarlanan şirket, projeleri ne olursa olsun şirketlerin ihtiyaçlarını karşılar. Sanal Altyapı geliştirme, verileri arşivleme ve paylaşma, felaket kurtarma planları oluşturma, yedeklemeleri dışa aktarma veya hatta yazılımınızdan SaaS çözümleri geliştirme … ürünler, müşterilerin fikirlerini ifade edebilecekleri boş bir tuval.

Şimdi firmanın kendisini nasıl açıkladığını bir köşeye bırakıp tanıtmaya başlıyorum. Burası tabiri caizse ölücü arkadaşlar için bir numara. Aylık çok değil 5 TL ye Cloud bir makina edinebiliyorsunuz. Firma oldukça güzel çözümlerde sunuyor. Hemde avrupadaki çoğu firma gibi bunu yaparken cebinizdeki tüm paraya gözünü dikmiyor.

Şimdi Türkiyede örneğini pek görmediğim bir şekilde VMware ve Hyper-V ile tam korumalı makineler veriyor. Hot Swap ve Live Migration Özellikleri sayesinde kesintisiz tüm kullanıcılarınıza hizmet verebilirsiniz.

İlk olarak firmada Cloud VPS hizmeti için 2 adet seçenek bulunuyor.

 1. Cloud Smart VPS
 2. Cloud VPS PRO

Her ikisininde karşılaştırma tablosu şu şekilde

aruba-cloud-ucret-tablosuPin

Smart ile PRO versiyon arasında oldukça fazla fark bulunuyor. Önemli işler yapıyorsanız PRO paketini kullanmanız gerekiyor.

PRO pakette 5 ip ye kadar ip adresi satın alabiliyorsunuz. Ayrıca Yedekli SAN yapısı ile disk ölme sorunlarıda ortadan kalkmış oluyor. Performans garantisi ve diski VPS’ler arasında taşıma özelliğide PRO ile birlikte gelen yenilikler arasında.

VPS performanslarına bir göz atalım. Giriş seviyesi için yeteri kadar iyi olduğunu düşündüğüm ArubaCloud bakalım garanti etmediği performans seviyesi derken bize ne demek istiyor.

İlk önce kullanılan network için bir test yapalım. 10Gbit bağlantı sağladığını görebiliyoruz. Sunucular arasında Live Migration yaptığımızda oldukça hızlı bir şekilde geçiş yapacağı anlamına geliyor. İndirme ve yükleme işlemleri içinde oldukça yeterli bir hız

root@work:~# speedtest-cli
Retrieving speedtest.net configuration...
Testing from Aruba S.p.A. (80.211.167.47)...
Retrieving speedtest.net server list...
Selecting best server based on ping...
Hosted by Coolnetwork (Arezzo) [4.27 km]: 13.784 ms
Testing download speed................................................................................
Download: 797.32 Mbit/s
Testing upload speed................................................................................................
Upload: 597.79 Mbit/s

Kullandığımız makinanın bize sağladığı sistem kaynaklarına ve özelliklere kısaca bir göz atacak olursak. Intelin Xeon E5 model işlemcisi bizi karşılıyor. Kullanılan CPU bizim işimiz için çok iyi olmasada iş görebilir bir seviyede.

Aynı zamanda 1.7 Ghz lik 1 core kullanımına izin veriliyor. Ram kullanımımızda 1 Gb olarak limitlenmiş. Swap olmamasıda sunucularda istediğimiz bir durum. Boş yere diskletimizi işgal etmesine gerek yok.

Ayrıca ben işletim sistemine geçici olarak Ubuntu 16 LTS kurdum. Güncel olan sürüm yüklü olarak geldiğini görüyorum.

System Info
-----------
Processor	: Intel(R) Xeon(R) CPU E5-2650L v4 @ 1.70GHz
CPU Cores	: 1
Frequency	: 1699.998 MHz
Memory		: 988 MB
Swap		: 0 MB
Uptime		: 56 min,

OS		  : Ubuntu 16.04.3 LTS
Arch		: x86_64 (64 Bit)
Kernel		: 4.4.0-104-generic
Hostname	: work

CPU’da bir takım algoritmaların performansına kabaca bakacak olursak gayet makul değerlerde sonuçlar verdiğini görüyoruz. Bitcoin kazmak gibi bir amacınız varsa başka yerlere alalım sizi.

CPU: SHA256-hashing 500 MB
  6.799 seconds
CPU: bzip2-compressing 500 MB
  11.703 seconds
CPU: AES-encrypting 500 MB
  2.529 seconds

Dosya yazma konusunda ise değerler biraz vasat kalıyor Disk için kullandıkları Clusterda oldukça fazla Sanal makina olduğunu düşünüyorum. Ancak genede günlük 20k kişiyi kaldırabilecek kapasitede bir sunucuyu çok rahat barındırabilirsiniz.

dd: sequential write speed
  1st run:  381.47 MiB/s
  2nd run:  340.46 MiB/s
  3rd run:  345.23 MiB/s
  average:  355.72 MiB/s

Aynı zamanda diğer veri merkezlerine ve CDN konumlarına ne kadar hız ile bağlantığına bakıyoruz. Avrupa konumlu Cachefly firmasının sunucularına oldukça hızlı bir şekilde bağlanıyor olsada ABD konumlu diğer sağlayıcılarda hızlar oldukça vasat

Speedtest (IPv4 only)
---------------------
Your public IPv4 is 80.211.167.47

Location		Provider	Speed
CDN			Cachefly	49.4MB/s

Atlanta, GA, US		Coloat		3.68MB/s
Dallas, TX, US		Softlayer	3.79MB/s
Seattle, WA, US		Softlayer	6.89MB/s
San Jose, CA, US	Softlayer	4.91MB/s
Washington, DC, US	Softlayer 	6.03MB/s

Sunucumuza baktık gelin şimdide Firmanın bize sağladığı kontrol paneline bakalım.

İlk olarak dotnet ile geliştirilmiş bir panel sizleri bekliyoruz. Bu panel biraz ağır kalabilir ancak tüm işlerinizi görebiliyorsunuz. Snapshot olarak yedek alabiliyorsunuz. Aynı zamanda acil durumlar için recovery modunada bu alandan ulaşabilirsiniz.

aruba-cloud-control-centerPin

VPS’iniz ilerleyen zamanlarda size yetmeye bilir bu gibi durumlarda Edit diyerek yükseltme işlemini yapabiliyorsunuz. Burada dikkat etmeniz gereken Cloud Smart Olarak paketinizi alıp başladıysanız daha sonra PRO sürüme geçemiyorsunuz.

aruba-cloud-upgrade-vpsPin

Geçiş işlemini yapabilmeniz için Snapshot alıp yeni aldığınız PRO VPS üzerine taşıma işlemi yapmanız tabi buradada bazı kısıtlamalar bulunuyor. Örneğin disk kapasitesindeki farklılık gibi

aruba-cloud-dnsPin

Aynı zamanda tüm işlemlerinizi hallettikten sonra sitenizi yayına almadan hemen önce firma size DNS hizmetinide sağlamayı unutmamış. Oldukça basit bir şekilde DNS ayarlamalarınızı’da yapabiliyorsunuz. Bu güzel DNS servisi için sizden ek olarak aylık 0,10 euro bir ücret talep ediyor.

aruba-cloud-dns-servisiPin

Eklemek istediğiniz tüm DNS kayıtlarını destekliyor. Yeni olarak çıkan CAA kayıtları içinde ilerleyen zamanlarda bir aksiyon gelebilir düşüncesindeyim.

ArubaCloud italyanın önde gelen DC’lerinden bir tanesi konumunda her ne kadar bir takım yetersizlikleride olsada başlangıç seviyesi ve ufak tefek işlemler için ideal. Üstelik firma 2 ay ücretsiz kullanım hakkıda sunmakta.

Bu güzel hizmetden faydalanmak isterseniz. Buradan 2 aylık ücretsiz kullanıma ulaşabilirsiniz.

Sistem Uzmanı, Linux Hacısı, El-Kernel

Yorum yapın